Zenwalk

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

FEATURE DESCRIPTION
KEY FEATURES Zenwalk to kompaktowa i szybka dystrybucja GNU/Linuksa. Dostarcza kompletne środowisko desktopowe/multimedialne/programistyczne. Zenwalk jest bardzo szybki i minimalistyczny — do każdego zadania jest wyłącznie jedna aplikacja. Domyślne środowisko graficzne to XFCE.
Supported architectures Tylko x86.
Minimal hardware requirements Procesor Pentium II, 128 MB RAM, 2 GB HDD. Zalecane: Pentium III, 256 MB RAM, 4 GB HDD.
Software freedom status Zawiera niewolne kodeki. Nie zawiera jedynie pakietów podejrzanych ze względów patentowych (Flash, DVD czy sterowniki NVIDIA).
INSTALACJA
Installer - overall (7) Szybki, oparty na ncurses, instalator tekstowy. Jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem Linuksa i programu cfdisk, pobierz ZenLive CD i użyj graficzny program "GParted" do partycjonowania dysku.
Package selection (0) Brak selekcji. Prosty instalator instaluje wszystkie pakiety, ponieważ Zenwalk tworzony jest w myśl zasady "jedno narzędzie do jednego zadania" — brak dodatkowych aplikacji na płycie instalacyjnej. Po instalacji można usunąć niepotrzebne aplikacje bez szkody dla systemu. Można też skorzystać z wersji Core systemu, która instaluje tylko podstawowe środowisko konsolowe.
Predefined package groups (3) Zależny od rodzaju pobranej (lub kupionej) płyty. Do wyboru są: Standard Edition (system "biurkowy"), Live Edition (odmiana LiveCD wersji Standard Edition), Server Edition (system serwerowy) i wersja minimalistyczna Core Edition. Każda wersja jest kompletnym systemem, niepodzielonym na grupy pakietów, jednak po instalacji pakiety pogrupowane są w hierarchii znanej ze Slackware.
Expert mode install (0) Brak.
Graphical installer (1) Nie. Tekstowy instalator oparty na bibliotece ncurses. GUI dostępne dla zarządzania pakietami w ZenLive CD.
Installer speed (7) Bardzo szybki. Sama instalacja trwa zaledwie około 20 minut (trzeba dodać też mniej więcej 20 minut na dodatkową konfigurację).
KONFIGURACJA
Graphical system management (3) Dostępne są konfiguratory XFCE oraz oryginalne narzędzia Zenwalk, działające zarówno w trybie graficznym (centrum konfiguracji — Zenpanel), jak i tekstowym. Czasami pojawia się jednak konieczność ręcznej edycji plików konfiguracyjnych.
Console-based system management (4) Tak, Zenwalk dostarcza tekstowe narzędzia oparte na bibliotece ncurses (okna dialogowe w konsoli/terminalu).
Standards compliance system configuration (0) ?
PAKIETY
Package number (4) Znany ze Slackware format TGZ. Włączając pakiety dla Slackware, mamy dostęp do całkiem pokaźnej ich liczby. Samo repozytorium Zenwalka nie jest duże, ale stale rośnie wraz ze stale zwiększającą się liczbą użytkowników.
Package management, automatiic dependency solving (5) Tak. Centralne rozwiązywanie zależności, zapobiega najczęstszym problemom. Funkcja ta może zostać wyłączona.
Graphical package management tool (5) Właściwy dla dystrybucji menedżer pakietów "netpkg" do ściągania i instalacji pakietów z Internetu. Wspiera wiele repozytoriów. Oprócz tego, dostępne są narzędzia pkgtools znane ze Slackware i GSlapt (eksperymentalnie).
WYDAJNOŚĆ
System boot speed (7) Zależna od komputera, ale zwykle około 30 sekund.
System responsiveness (8) Wysoka szybkość i responsywność. Programy kompilowane z optymalizacjami dla architektury i686 ale kompatybilne z i486. W edycjach "Standard Edition" i "Live Edition" domyślne środowisko graficzne to lekkie i szybkie XFCE.
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularity (7) W rankingu Distrowatch Zenwalk znajduje się wśród popularnych dystrybucji. Brak polskich serwisów poświęconych dystrybucji, ale dostępne jest polskie forum Zenwalk.
Security focus (5) Regularnie publikowane są informacje z zakresu bezpieczeństwa, informujące użytkowników o niezbędnych uaktualnieniach.
Stability and maturity (5) Polityka dotycząca uaktualniania zasadniczych elementów systemu jest dość konserwatywna, podczas gdy większość aplikacji użytkowych jest w najnowszych wersjach.
LOKALIZACJA
International installer (1) Możliwość wyboru polskiej mapy klawiatury. Instalator dostępny jest tylko w języku angielskim.
Default system localization (8) Polonizacja jest możliwa podczas instalacji.
Easy manual system localization (7) Tak. Zenwalk udostępnia do tego narzędzie "Localeconfig". Pakiety spolszczające Firefoksa i Thunderbirda dostępne w repozytorium.
Sagem DSL modem (0) ?
Alcatel DSL modem (0) ?
ISDN (0) ?
Wireless (0) Tak. Domyślnie zainstalowane pakiety wireless-tools i wifi-radar.
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License