Window Maker

Window Maker jest dość nietypowym menedżerem okien, ze względu na nietypową obsługę. Wynika to z odtworzeniem wyglądu NeXTStep. Charakteryzuje się estetyką, prostotą i niewielkim zużyciem pamięci.

Pulpit

W odróżnieniu od innych menedżerów okien w Window Makerze nie ma pasków narzędzi, czy ikon na pulpicie w pojęciu ikony znanym z Windows, KDE, czy Gnome. W WindowMakerze ikoną nazywamy kwadrat (standardowo o rozmiarze 64x64) reprezentujący uruchomione okno.

Oprócz ikon reprezentujących okna mamy również ikony WMDock i WMClip. Ten pierwszy służy do grupowania apletów w formie(zwykle) interaktywnych ikon, zwanych dock-appami. WMClip, zwany również spinaczem służy do przełączania się między pulpitami. Ponadto możemy podczepić ikonę do niego, co sprawi, że nie będzie ona widoczna na pozostałych pulpitach.

W WindowMakerze programy uruchamiamy głównie z menu podręcznego uruchamianego przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Inną rzeczą odróżniającą Window Makera od Windows, KDE, czy GNOME jest funkcjonalność paska tytułowego - tu mamy jedynie dwa przyciski( jeden zamyka, drugi "zrzuca" do nowo utworzonej ikony), dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy powoduje zwinięcie/rozwinięcie okna, a prawym przyciskiem myszy wywoułjemy menu podręczne zawierające bardzo wiele przydatnych opcji. Taki stan rzeczy może przysporzyć trochę problemów migrantom z Windows, KDE, czy GNOME, lecz moim zdaniem jest to dużo poręczniejsze rozwiązanie.

Dock-appy

Rzeczą najbardziej przydatną w WindowMakerze są wspomniane wcześniej dock-appy, dlatego też napiszemy trochę o funkcjach, które pełnią.

  • Najbarddziej podstawowe dockappy pokazują czas, datę, kalenarz, złużycie procesora i pamięci; monitorują iterfejsy sieciowe. Jest ich znacznie więcej.
  • Wart uwagi jest aplet docker służący za tackę systemową (system tray).
  • Możemy również sobie zamonować w dockappie mikser (wmmixer, wmfmixer), kalkulator (wmcalc), czy nawet miniaturowy klient MPD (WMmp).
  • Są również aplety do pokazywania pogody (wmweather, wmweather+), sprawdzania poczty (wmmail), wyświetlania faz księżyca (wmMoonClock), godzin wschodów i zachodów słońca (wmSun), zmiany rozdzielczości( wmxres) czy nawet wyświetlające ikonki bez żadnej wartości użytkowej (wmblob, wmmatrix).
  • Dockappy możesz znaleść w repozytorium swojej dystrybucji (jako pakiety) i na http://dockapps.org/

Linki

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License