Ubuntu Instalacja

Ubuntu - instalacja

// Sorrki, nie wiem jak zmniejszyć obrazki… Może ktoś? Najlepiej tak, żeby miniaturka była linkiem do pliku oryginalnego ;)

Wstęp

Instalator Ubuntu jest zdecydowanie najprostszy w obsłudze (przy okazji najbardziej ubogi), chyba jedynym z najprostszych rozwiązań jest wubi. Ubuntu wydawane jest w wielu odmianach, jednymi z najbardziej znanych odmian są:Ubuntu (z GNOME), Kubuntu (z KDE) i Edubuntu (przeznaczone dla edukacji). Jeśli miałeś już jakiś kontakt z Linuksem i wiesz, że wolisz KDE lub GNOME pozostawiam wybór tobie. Jeśli natomiast jest to twój pierwszy kontakt z Linuksem polecam Ubuntu (wersja z GNOME) – jest bardziej dopracowana.

Przygotowanie

bootscreen.png

Po pierwsze – zrób kopię zapasową najważniejszych danych na dyskach! Szansa na to, że je stracisz jest mniejsza niż wygrana w totka, ale jeśli coś pójdzie nie tak (lub przypadkiem klikniesz nie to co trzeba) warto mieć kopię zapasową danych. Jeśli nie masz jeszcze płyty zdobądź ją np. ściągając ze strony ubuntu.pl lub ubuntu.com. Gdy już będziesz mieć płytkę najprawdopodobniej wystarczy ją włożyć do napędu i uruchomić ponownie komputer. Po chwili powinien się pojawić tzw. boot screen (Ilustracja 1). Jeśli tak się nie stanie oznacza to, że CD-ROM nie jest ustawiony jako pierwsze urządzenie rozruchowe. Musisz zmienić to w ustawieniach biosu (lub poprosić bardziej obeznanego kolegę by zrobił to za ciebie). Jeśli boot screen się pojawi musisz tylko wybrać odpowiedni język (klawisz F2) czyli polski (jeśli ściągnąłeś płytę z ubuntu.pl język polski jest ustawiony domyślnie) i kliknąć enter. Teraz pozostaje nam czekać – system może ładować się stosunkowo długo, ale taka już jest natura płyt LiveCD. W końcu przed naszymi oczami ukarze się uruchomiony z płyty system Ubuntu, z którego można korzystać tak samo jak z systemu zainstalowanego na dysku.

Instalacja

Jeśli zdecydujemy się zainstalować system na dysku, musimy kliknąć ikonkę na pulpicie o tajemniczej nazwie „Zainstaluj”. Teraz w zasadzie wystarczy klikać dalej gdyż domyślnie wybrane ustawienia są zazwyczaj dobre. Na wypadek gdyby jednak tak nie było omówię wszystkie kroki instalacji.

Krok 1

step1.png

Jest to poprostu wybór języka naszego systemu operacyjnego. Jeśli wybierzesz zły język – nie martw się. W Ubuntu za pomocą kilku kliknięć można doinstalować języki. Co więcej każdy użytkownik może mieć ustawiony osobny język. Więc jeśli np. przyjechał do ciebie kumpel z Korei, który po polsku nie zna nawet słowa, możesz stworzyć dla niego użytkownika na swoim komputerze i ustawić język na Koreański. Jeśli masz laptopa i jedziesz z nim do szkoły językowej (na zasadzie, że jedziesz np. do Anglii i mieszkasz tam przez miesiąc u rodziny) to aby odciąć się całkiem od rodzimego języka możesz zmienić sobie język.

Krok 2

step2.png

Wybór strefy czasowej – jeśli instalator nie wybierze sam Warszawy musimy znaleźć ją na mapie i kliknąć. Jeśli czas będzie błędny możemy go zmienić później, po zainstalowaniu systemu na dysk.

Krok 3

step3.png

Układ klawiatury. Jeśli nie wiesz o co chodzi po,prostu kliknij dalej. Jeśli wiesz to wybierz ten, który najbardziej ci pasuje (czyli najprawdopodobniej też Dalej).

Krok 4

step4.png

Jeden z najważniejszych punktów instalacji – partycjonowanie, czyli dzielenie dysku. Musisz bardzo uważać zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na ręczny podział dysku, gdyż niewłaściwa operacja może doprowadzić do utraty danych, które odzyskać będzie można jedynie w specjalistycznych laboratoriach! Jeśli masz zainstalowany system na całym dysku (czyli w większości przypadków) możesz po prostu kliknąć dalej, a instalator sam wykona wszystkie konieczne operacje za ciebie! Nie stracisz dzięki temu wcześniej zainstalowanych systemów (np. Microsoft Windows). Jest to bezpieczna opcja i jeśli nie znasz się na komputerach możesz z powodzeniem z niej skorzystać.
Jeśli masz już dosyć aktualnego systemu operacyjnego i jesteś pewien, że nie będziesz go używać oraz, że wszystkie ważne dane masz zgrane na inny dysk użyj opcji nr 2 - „Przewodnik – cały dysk”. Pamiętaj jednak, że ta opcja usunie WSZYSTKIE dane z wybranego dysku twardego!
Jeśli masz na dysku sporą (optymalnie >10 GB) wolną przestrzeń na dysku możesz jej użyć wybierając trzecią opcję. Jest ona najbezpieczniejsza gdyż nie usuwa żadnych danych z dysku. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania odpowiedniej wielkości wolnej przestrzeni.
Ostatnia opcja jest przeznaczona jedynie dla osób obeznanych z komputerami. Jako, że ten poradnik jest przeznaczony dla początkujących użytkowników nie będę go omawiał.

Krok 5

step5.png

Instalator Ubuntu umożliwia skopiowanie ustawień i dokumentów nawet z systemów z rodziny Windows. Jest to proste w użyciu narzędzie – najpierw zaznaczamy które konta chcemy migrować a potem tylko uzupełniamy 4 pola i gotowe.

Krok 6

step6.png

Teraz pozostało nam stworzyć nasze konto oraz wprowadzić nazwę komputera (jeśli jesteśmy w sieci, to tak właśnie będzie się nazywał nasz komputer). Tworzenie dodatkowych kont opiszę w części o konfiguracji.

Krok 7

step7.png

Pozostało nam tylko zatwierdzić zmiany. Jeśli chcesz możesz sprawdzić, czy instalator nie chce usunąć przypadkiem ważniej partycji na twoim dysku. W tym celu uruchom program Gparted (System -> Administracja -> Partition Editor) i sprawdź które partycje mają zostać sformatowane (czyli z których mają zostać usunięte dane).

Finito

step9.png

Teraz pozostało nam już tylko czekać aż instalator skopiuje potrzebne pliki na twardy dysk. W tym czasie możemy się zająć czymś przyjemnym - np. pograć w Frozen Bubble lub przeglądać internet ;)

step10.png

Gdy proces instalacji się zakończy pokaże się okienko z pytaniem co teraz zrobić

step12.png

Jeśli skończyliśmy grać możemy kliknąć „Uruchom ponownie teraz” i już po chwili cieszyć się naszym samodzielnie zainstalowanym Linuksem. Oczywiście to nie koniec – pozostaje nam jeszcze konfiguracja, która jednak polega głównie na dostosowaniu wyglądu do naszych preferencji.

Co potem?

Na początek polecam artykuł 13 rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu.
Jeśli chodzi o sterowniki to w znakomitej większości przypadków Ubuntu sam wybiera najlepsze i je instaluje.

Chyba najważniejszą rzeczą jaką wręcz trzeba zrobić po instalacji Ubuntu jest zmiana wyglądu. Można to zrobić w bardzo prosty sposób poprzez System -> Preferencje -> Wygląd. Jeżeli domyślnie dostępne opcje nie są dla nas wystarczające, to na stronie Gnome-look znajdziemy liczne style, tapety, ikonki i całą masę innych dodatków ;)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License