Stop Drm W Tvp

List otwarty w sprawie zabezpieczania przez Telewizję Polską S.A (publicznych?) plików systemem DRM. [[wg mnie trza zmienić markgo]]

Telewizja Polska S.A.
ul. Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa

Do prezesa TVP,
X Y

<roboczy>

My, niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, nie zgadzamy się na
wykorzystanie systemów DRM w utworach audio-wizualnych, udostępnionych w serwisie internetowym TVP (www.tvp.pl). Przez stosowanie systemów tego typu, osoby nieposiadające systemu Microsoft Windows są dyskryminowane i odcina im się w ten sposób dostęp do dóbr kultury, które powinny być dostępne dla wszystkich w jednakowym stopniu.

</roboczy>
Czym są "Systemy DRM"?
<roboczy>
Systemy DRM (Digital Rights Management) są to systemy, które miały na celu ograniczenie możliwości odtwarzania i kopiowania materiałów audio, wideo i innych, wbrew woli dostarczyciela treści: nadawcy, sklepu, itp.. Ich stosowanie miało ograniczyć skalę nielegalnego pobierania i kopiowania tych materiałów, między innymi przez internet. Kilkuletnie doświadczenie pokazuje jednak, że stosowanie systemów DRM jest najbardziej uciążliwe dla legalnych nabywców treści, a nie dla osób, które chcą zarabiać na nielegalnym udostępnianiu treści.
</roboczy> [[do rozwinięcia]]

<propozycje>
to cyfrowe zarządzanie prawami , w praktyce jednak bardziej odpowiednim rozwinięciem byłoby cyfrowe zarządzanie restrykcjami, ponieważ wraz z jego wprowadzeniem prawa zarówno użytkownika końcowego, jak i samego autora maleją, co przekłada się na zwiększenie praw wydawcy w kwestii zarządzania prawami. W przypadku publicznych materiałów - pomijając szereg wad DRM, o których mowa będzie dalej - taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w telewizji publicznej, opłacanej z abonamentu RTV.

DRM jest to cyfrowe zarządzanie prawami autorskimi. Tak definiują pojęcie DRM jego twórcy (którzy na tym zarabiają). Przez wielu użytkowników DRM nie oznacza kontroli nad prawami autorskimi, a cyfrowe zarządzanie restrykcjami (ang. Digital Restrictions Management w skrócie również DRM). System ten powoduje wiele problemów zarówno dla użytkownika końcowego jak i podmiotu, który zdecydował się na jego wykorzystanie w chronieniu dóbr w postaci elektronicznej.
</propozycje>
Jak działają systemy DRM? [[ew. Na jakiej zasadzie…]]
Ogólny zarys działania systemów DRM jest następujący. Dany materiał zostaje zaszyfrowany. Zawarte też w nim zostają informacje o tym, na jakich zasadach można materiał odczytać. Deszyfrowanie odbywa się albo w specjalnym odtwarzaczu bądź sprzęcie. Ponieważ skuteczność systemów DRM opiera się na ich niejawności, najczęstszą sytuacją jest istnienie tylko jednego , dostarczanego przez producenta systemu DRM programu bądź odtwarzacza, na którym można obejrzeć dany materiał. Systemy DRM przeważnie wymagają też przynajmniej jednorazowego połączenia z internetem. [[chyba już może być, ale ew. można rozwinąć, wrzucić trochę technikaliów, ale to nie ja]]
Skuteczność systemów DRM
<roboczy>
Wprowadzane na świecie systemy DRM wielokrotnie okazywały się nieskuteczne. Jednym z pierwszych systemów DRM był CSS (Content Scramble System). Miał on na celu zablokować możliwość odtwarzania płyt DVD, które były przeznaczone do sprzedaży w innym rejonie geograficznym. Został on złamany po 3 latach od wprowadzenia go na rynek. Podobnie było z AACS - systemem DRM na płytach BluRay i HDDVD, czy kolejnymi generacjami Windows Media DRM.

Dzięki powszechności sieci Peer-to-Peer (P2P), takich jak BitTorrent czy eDonkey, wymienianie się wszelkiego rodzaju materiałami nie stanowi żadnego problemu. Dlatego też wystarczy, żeby choć raz system DRM zostanie ściągnięty z utworu, a wolną do użytku kopię będą mogli otrzymać wszyscy zainteresowani [[do przerobienia]]. Dostęp do materiałów udostępnianych na stronach internetowych Telewizji Polskiej, ale już bez systemów DRM jest jeszcze łatwiejszy, gdyż owe materiały emitowane są w telewizji, gdzie nie są chronione w żaden sposób. W dobie dzisiejszej technologii, nie stanowi problemu nagranie audycji i udostępnienie jej w internecie. Na rynku można nawet kupić nagrywarki, które włączą się i wyłączą o ustalonej wcześniej godzinie.

Obecnie, w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych panuje trend odchodzenia od stosowania systemów DRM. Dostawcy treści zaobserwowali, że systemy DRM nie gwarantują pełnej kontroli nad sprzedawanymi treściami, a konsumenci coraz częściej zaczęli się skarżyć na niedogodności związane z używaniem systemów DRM i zaczęli wybierać sklepy sprzedające materiały bez owych systemów. Również artyści, widząc niechęć, a czasem i wrogość fanów do systemów DRM [[blablabla… dokończyć - brak weny]][[Niektórzy artyści zdają sobie z tego sprawę i sami udostępniają w internecie swoje dzieła bez żadnych ograniczeń. Przykład zespołu Nine Inch Nails i grupy Monty Python pokazuje, że na takiej strategii można zyskać! DRM staje się symbolem braku profesjonalizmu i zrezygnowanie z niego staje się automatycznie dobrą reklamą. to taka propozycja, ale do przerobienia]]
</roboczy>[[skończyć, ale ogólnie ok]]
Problemy nabywców treści z systemami DRM
Aby obejrzeć treści z systemami DRM (w przypadku TVP jest to Windows Media DRM), użytkownicy końcowi (konsumenci) muszą posiadać odpowiednią platformę sprzętową i systemową. W przypadku TVP, jest to system Microsoft Windows zainstalowany na komputerze z procesorem typu x86. Inny system operacyjny posiada w Polsce zaledwie 0,7% użytkowników[1] i to oni właśnie są główną ofiarą stosowania systemów DRM przez TVP. Nie mają oni dostępu do dóbr kultury, oferowanych na stronie internetowej tylko dlatego, że nie kupili oprogramowania zewnętrznej firmy. [[o podstawie prawnej, o misji i takie tam]]
Kolejnym problemem dla użytkowników, wynikającym ze stosowania systemów DRM jest niemożność stosowania wybranego przez siebie odtwarzacza, czy to programowego, czy sprzętowego. Może przez to dojść do paradoksalnej sytuacji, że zakupionego filmu z systemem DRM nie można obejrzeć (po nagraniu na płytę) na stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

[[rozwinąć, dopisać bo mi się nie podoba za bardzo]]
Problemy dostawcy, udostępniającego treści z systemami DRM
- uzależnienie się od konkretnej firmy, która może paść jak banki ostatnio :)
- większe obciążenie serwerów (tak dałbym znajomemu na cd, a tak musi se sam ściągnąć)
- brak możliwości wyboru standardu (musimy stosować jeden konkretny [wmv w tym przypadku] nawet jeśli inne są lepsze, otwarte ja znam 2 - dirac i theora, a do tego 2 kontenery - ogg i matroska)

<propozycje>
Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. Nie wiadomo jednak, co będzie za rok, dziesięć czy sto lat, dlatego też uzależnianie się od
<!— imho nie trzeba pisać o poprzednim liście, poza tym nie namawiamy do przejścia na floss, a jedynie na 1) niedyskryminowanie użytkowników innych osów, 2) niezamykania kultury poprzez stosowanie [markgo]>
Windows staje się coraz mniej popularny. Tak wynika z badań rynku światowego i taka tendencja utrzymuje się od dłuższego czasu. Na przełomie roku 2008/9 pojawiła się w Internecie informacja dotycząca badań rynku systemów operacyjnych, z których wynika że system firmy Apple Mac OS X zyskał 10% udziały rynku Systemów Operacyjnych.
<!
trzeba wspomnieć o tym, że użytkownik mając problem z odtworzeniem, kopiowaniem itp. następnym razem sięgnie po torrenta, poprosi znajomego z urządzeniem do nagrywania audycji w tv (sam tak robię :) ), pójdzie do polsatu/tvn, przestanie płacić abonament (o ile jeszcze płaci) i w ogóle…, najważniejsze jest to, że te same audycje tvp nadaje w tv (zaskakujące…) i można bez żadnego kombinowania je nagrać i rozpowszechniać [markgo]—>
[trzeba znaleźć dane udziału Linuksa na rynku OS]
Windows Media DRM jest łatwy do złamania. Znany dobrze jest przypadek złamania systemu DRM telewizji TVN24. Informacje o złamaniu znalazły się między innymi w takich serwisach jak OSnews.pl, Hack.pl [i kilka tam jeszcze]. Stosowany system WM DRM w Telewizji Polskiej jest również do złamania. Jest to tylko kwestia czasu.
Windows Media DRM jest łatwy do złamania - można to z dużą wiarygodnością stwierdzić. Pragniemy tutaj przytoczyć znany przypadek złamania systemu DRM telewizji TVN24:

Polscy hakerzy: Michał Majchrowicz i Mateusz Stępień pokonali zabezpieczenie Windows Media DRM. Dzięki temu będzie można np oglądać strumień na żywo TVN24 przy użyciu MPlayera pod Linuksem. Zespół MPlayera już dodał obsługę FreeMe2 w wersji rozwojowej odtwarzacza (dostępnej w SVN).
Aby oglądać TVN24 trzeba mieć jeszcze klucz SID dekodujący strumień. FreeMe2 wyświetla jednak ten klucz, więc aby obejrzeć na żywo telewizję, zakładając że mamy najnowszego MPlayera z SVN skompilowanego z obsługą wtyczki FreeMe2 — wystarczy odpalić strumień z odpowiednim parametrem:
mplayer -demuxer lavf -lavfdopts cryptokey=klucz_SID mms://strumień.wmv
(gdzie klucz_SID jest w formacie HEX).
Oczywiście nie namawiamy do korzystania z tego triku jeśli nie macie wykupionego abonamentu na dostęp do strumienia TVN24. Narzędzie będzie jednak zapewne bardzo pomocne abonentom TVN24 którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z systemu Windows i programu Windows Media Player aby oglądać zakupiony strumień.

Źródło: http://osnews.pl/windows-media-drm-zlamane-ogladaj-tvn24-w-mplayerze/
Stosowany system WM DRM w serwisie Telewizji Polskiej jest również do złamania - jest to tylko kwestia czasu.
</propozycje>
Czym są "Otwarte standardy"
[[tutaj blabla czym są otst, ogólnie, zwięźle i na temat]]
Jakie mamy otwarte standardy:
-dźwięku - Vorbis, FLAC, Speex
-obrazu:
kontenery: Ogg, matroska
kodeki: theora, dirac, x264 (implementacja h.264), xvid
kto się przekonał do otwartych standardów A/V:
- mozilla: fx3.1 będzie miał wsparcie theora/vorbis
- opera: też będzie mieć
- wikipedia: całe multimedia są na theora/vorbis
Jakie są zalety korzystania z otwartych standardów dla nabywców treści?

Jakie są zalety korzystania z otwartych standardów dla dostawców treści?

</end (smalu) and (czepol)>

<!—otwarte standardy (otst), dzięki nim, każdy może otworzyć (producent osa ma możliwość implementacji, nie będzie nigdy posądzenia o niemożność dostępu), najnowszy Fx (3.1) i Opera mają wspierać out-of-the-box theorę i vorbis (chyba to drugie, nie jestem pewnien), więc prawie 50% polskich użytkowników (za ranking.pl) będzie mogła oglądać w przeglądarce bez instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania (teraz do np. Fx trzeba wtyczkę wmp, a na Operę chyba nie ma w ogóle, dzięki otst materiał będzie zawsze możliwy do otwarcia (problemy British Library z otwarciem zdigitalizowanych w latach 90. materiałów ze względu na brak wsparcia stosowanego oprogramowania, na razie to tyle mojej inwencji [markgo] —>

<!— przepraszam, że nie piszę, ale nie umiem :), mogę robić korektę, dawać idee, poprawiać, wyszukiwać synonimy itp., ale formułować zdania musi kto inny [markgo] —>

Poniższy list podpisują autorzy:

Marek Goźliński (markgo),
Marcin Szepczyński (czepol),
Mikołaj Smal (smalu)

Oraz pozostali, którzy podpisali petycję. [załącznik]

JAK PISAĆ!:
- używamy stwierdzenia: Systemy DRM
- co do ich skuteczności ZAWSZE czas przeszły (działamy podprogowo, a co! :) )
- w podwójnych nawiasach kwadratowych dajemy uwagi, sugestie itepe (o, w takich [[ ]])
- nie piszemy "zabezpieczony systemem drm" a "z systemem drm" (kolejne podprogowe działanie :) )

Dlaczego nie drm:
- bo utrudnia życie zwykłym użytkownikom
- bo nie jest zabezpieczeniem (można zdjąć, można nagrać w telewizji, ściągnąć z torrenta)
- bo zwieksza obciazenie serwerow tvp - tak to ktos by pobral i dal znajomym, a tak kazdy z nich musi pobrac
[możliwość złamania WMDRM (linki do artykułów: link 1 | link 2 | link 3 )]
[argumenty przeciwko DRM (link do artykułu)]
[rosnąca popularność Mac OS X (do 10% na rynku światowym ) oraz Linuksa; malejący udział Windowsa na rynku]
[ograniczenie dostępu do plików tylko dla posiadaczy systemu Windows; dyskryminacja alternatywnych systemów operacyjnych]
[można nawiązać o wcześniejszy list otwarty w sprawie open-source w administracji publicznej; list dostępny pod adresem http://akcja.jakilinux.org ]
[Inne artykuły o słabości DRM (link 1 | link 2 | link 3 )
pionierzy DRM wycofują się z tego pomysłu vide iTunes
jako ważny argument trzeba też dać przykład BBC
tunebite - program do ściągania drm z wmv… - może niedługo go rozpracuję na wine

Cele listu (b. ważne, żeby wiedzieć czego trzeba się trzymać):
- uzyskanie informacji, dlaczego drm jest stosowane
- dlaczego Windows - twór prywatnej firmy, jaki tvp ma w tym cel?
- przekonanie władz tvp do zniesienia drm
- przekonanie do stosowania otwartych formatów (dirac, theora)

Na co należy uważać (przy odpowiedzi, należy już w LO zawrzeć odpowiedzi na niezadane pytania):
- nikogo nie obrażać!!!
- na zbywanie typu "ludzie nie płacą abonamentu" - czy to, że ludzie uciekają od podatków znaczy, że tylko część dostaje opiekę medyczną (i to nie ze względu na płacenie składki a np. płeć)
- na to, że drm to konieczność - w stanach jest geolokalizacja
- geolokalizacja - problem polonii - można rozwiązać poprzez składanie wniosków przez internet o udostępnienie loginu/hasła i problem z głowy/teraz też jest…
- na twierdzenie windows jest najpopularniejszy - czy to że rasa biała jest najpopularniejsza w Polsce oznacza, że czarnoskórzy nie mają dostępu do urzędów/lekarza/wstawTuCoChcesz?
- na to, że trzeba będzie doinstalowywać - 1)najnowsza wersja fx (3.1) ma mieć theorę out-of-the-box - 40kilka % ma dostępne (zresztą opera, chrome, konqueror też będą miały) 2)to nie problem 3) przy drmach też trzeba doinstalowywać jakieś poprawki ms więc…
- na stwierdzenia, że "jest to wymagane" - przez kogo, dlaczego, dlaczego tvp się musi na to godzić? a co z serialami których produkcję zleca tvp?
- na pytania, czy chcemy mieć najnowsze produkcje - tak, chcemy, ale ja osobiście ich nie mam, więc później może znaczyć wcześniej (takie mądre filozoficzne zdanie :) )
- może zacytować trochę postów z forum o tym, jakie były problemy i jak zostaly rozwiązane (ściągnąć film jeszcze raz - fajnie jak się ma wolne łącze…, poczekać… itepe)

Jak uzyskać rozgłos:
- blip
- blogi zaprzyjaźnione
- GJL
- DefectiveByDesign - trza poprosić o wsparcie, jest strona kontaktu
- wolnepodręczniki/lektury/inne tego typu akcje (wolniartyci.pl?)
- wikipedia/media Polska
- FWiOO
- LUGi
- (marzenie) wsparcie Gazety Wyborczej, Dziennika, Polski i czego tam jeszcze chcemy
- (marzenie) wykupienie akcji bilbordowej :)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License