Road To Kde 4 #1

Ponieważ rozwój KDE 4 jest już coraz bliżej wydania KDE 4.0, które odbędzie się jeszcze w tym roku, postanowiłem co tydzień opisywać część tego "nowego" środowiska w cyklu Droga do KDE 4 (The Road to KDE 4). Co tydzień mam zamiar prezentować krótki opis jednej lub dwóch cech KDE 4. W pierwszym wydaniu moim celem jest pokazanie ogromu pracy jaka została wykonana w celu przeniesienia grafik do formatu SVG.

Ponieważ wiele rzeczy jest opisanych na osobistych blogach dostępnych poprzez Planetę KDE, postaram się skupić na sprawach mniej znanych, lub takich, które przydałoby się opisywać częściej.

Pierwszą rzeczą na którą chciałbym wskazać jest to, że buildy KDE 4 są już na tyle stabilne, że można testować wiele aplikacji przeportowanych z KDE 3.x i większość z nich wykazuje dużą stabilność. Prawdziwą radość sprawia bliższe przyjrzenie się udoskonaleniom, które powstały poprzez zmiany w podstawowych technologiach. Dzisiaj będę mówił o jednym z efektów wizualnych wprowadzonym w Qt 4: wsparciu dla SVG w aplikacjach.

Aplikacje w KDE czerpią wiele korzyści z wykorzystania SVG - czyni to je bardziej "przyjemnymi" w wyglądzie i bardziej skalowalnymi. Na poniższych stronach opisanych jest więcej szczegółów dotyczących przystosowania programów do obsługi SVG:

Dzisiaj mam zamiar skupić się na aplikacjach użytkowych porównując wersję z rozwijanego KDE 4 (pre-alpha) z odpowiednikiem w KDE 3.5.5. i prezentując zrzuty ekranu.

Na początek KDE System Guard - przydatne narzędzie z KDE, które można uruchomić komendą 'ksysguard'. Służy ono do prezentacji rzeczy takich jak wykresy zużycia pamięci lub procesora oraz listy procesów (dostępne pod skrótem klawiszowym Ctrl-Esc).

Wygląd narzędzia w KDE 3.5.5:

vol1_355_ksysguard.png

Wygląd w KDE 4 (zastosowano antyaliasing do wygładzania linii, grafy są półprzezroczyste a tło jest grafiką SVG):

vol1_devel_ksysguard.png

Jak widać aplikacje mają o wiele ładniejszy wygląd w porównaniu do stanu aktualnego.

Następnie spójrzmy na jakiś program z pakietu kdegames. KAtomic jest grą logiczną. Tutaj widzimy spartański wygląd gry z KDE 3.5.5:

vol1_355_katomic.png

I w KDE 4 z nową grafiką w stylu oxygen:

vol1_devel_katomic.png

KMahjongg z pakietu kdegames jest także grą logiczną. Tutaj widzimy ją w KDE 3.5.5 - wygląda jakby "uciekła" z pakietu Best of Windows Entertainment Pack:

vol1_355_kmahjongg.png

A tutaj jej nowa wersja z poprawioną grafika w formacie SVG:

vol1_devel_kmahjongg.png

I już ostatnia w dzisiejszym zestawieniu, lecz bardzo często używana część KDE: okienko "Wykonaj polecenie" (Alt-F2). Aktualnie wygląda ono tak:

vol1_355_run.png

A oto nowa wersja, która dzięki Aaronowi Seigo - guru od projektowania interfejsu, została wyposażona między innymi w obsługę motywów w formacie SVG i jest naprawdę doskonałym elementem interfejsu Plasma. Prace ciągle trwają, ale dzięki temu zrzutowi ekranu widać przynajmniej ogólną ideę tego elementu KDE.

vol1_devel_run.png

Do następnego razu, kiedy to zaprezentuję kolejny element KDE 4.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License