Pardus

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

CECHA OPIS
GŁÓWNE CECHY DYSTRYBUCJI Pardus to niekomercyjna dystrybucja przeznaczona dla Turków, lecz zyskująca wsparcie i użytkowników z innych krajów. Jest to dystrybucja przeznaczona na pulpit dla początkującego użytkownika nie znającego tajników Linuksa. Charakterystycznym elementem Pardusa są jego aplikacje - TASMA wraz z szeregiem aplikacji do konfiguracji systemu (połączenia sieciowe, firewall, użytkownicy i inne) jak i menedżer pakietów PiSi.
Wspierane architektury i686
Minimalne wymagania sprzętowe Pardus powinien działać na przeciętnym sprzęcie. Zalecany zestaw to minimum 512 MB RAM, procesor Intel lub AMD 800 MHz (1200 MHz zalecane) i co najmniej 4 GB wolnej przestrzeni na dysku (zalecane 10 GB). Pardus stosuje własny system rozruchowy - Mudur, który jest szybszy od dotychczas stosowanych systemów init (starego init jak i nowszych rozwijanych przez niektóre dystrybucje). Dodatkowo domyślnie nie uruchamia zbędnych usług (nawet serwera cups), przez co na starcie nie zużywa dużo pamięci RAM. Prekonfigurowane KDE też zostało nieco odciążone z kilku zbędnych elementów.
Wolne oprogramowanie? W większości wolny, lecz zawiera niewolne sterowniki, kodeki i firmware.
INSTALACJA
Instalacja - ogółem (0) Instalacja odbywa się za pomocą graficznego instalatora, podobnego do Anakondy z Fedory, lecz prostszego (nie wybiera się pakietów do instalacji). Instalator umożliwia także tworzenie i manipulowanie partycjami. Pardus instaluje kompletny zestaw aplikacji zawierający m.in. pakiet biurowy OpenOffice.org, odtwarzacze multimedialne wraz z kodekami, aplikacje internetowe (przeglądarki i komunikatory), programy do obróbki grafiki i wiele więcej.
Wybór pakietów (0) Pardus stosuje własny typ pakietów, oraz własny menedżer. Menedżer nosi nazwę PiSi, a pakiety mają rozszerzenie .pisi. Pakiety te to archiwa zip z plikiem metadanych oraz skompresowanym za pomocą LZMA archiwum z właściwą zawartością pakietu (LZMA jest bardzo wydajne). Menedżer PiSi działa z wiersza poleceń (w trybie tekstowym), lecz dostępna jest i domyślnie używana graficzna nakładka napisana w QT. PiSi obsługuje rozwiązywanie zależności, repozytoria, pełną lokalizację (tłumaczenia opisów pakietów), przeszukiwanie listy pakietów i wiele więcej. Na serwerach dystrybucji możemy przejrzeć listę pakietów głównego repozytorium, a także repozytorium contrib z pakietami, które nie są jeszcze w głównym repozytorium (dodatkowe pakiety tworzone przez użytkowników i twórców Pardusa). Osoby tworzące własne pakiety mogą korzystać również z repozytorium źródeł.
Wybór rodzaju instalacji - predefiniowane pakiety (desktop/serwer) (0) Tylko desktop
Wybór rodzaju instalacji ekspert/początkujący (0) Brak.
Graficzny instalator (0) Tak
Szybkość instalatora (0) Instalacja trwa do 30 minut.
KONFIGURACJA
Graficzne zarządzanie systemem (0) Dostępne jest centrum konfiguracyjne TASMA, nakładka graficzna na menedżer pakietów.
Tekstowe zarządzanie systemem (0) Poza PiSi brak.
PAKIETY
Liczba pakietów (0) Dość duża liczba pakietów związana z pulpitem. Lista dostępna na serwerze dystrybucji
Zarządzanie pakietami, automatyczne rozwiązywanie zależności (0) Menedżer PiSi obsługuje zależności, listę repozytoriów i budowanie pakietów ze źródeł za pomocą skryptów i definicji budowy.
Graficzne narzędzie do instalacji oprogramowania (0) Domyślnie używana nakładka na PiSi napisana w QT.
WYDAJNOŚĆ
Szybkość startu systemu (0) Bardzo szybki (chyba najszybszy spośród innych dystrybucji desktopowych).
Responsywność systemu (0) Duża
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularność (0) Poza Turcją mała, lecz rośnie (trzecie wydanie obsługuje już 9 języków).
Nacisk na bezpieczeństwo (0) Aktualizacje (nie krytyczne) zazwyczaj są przetrzymywane dzień lub nieco dłużej w celu ich przetestowania przez twórców.
Dojrzałość i stabilność systemu (0) System stabilny, szczególnie dalsze wydania danej serii rozwojowej (2007.1, 2007.2, 2007.3) zawierające jedynie aktualizacje i poprawki.
LOKALIZACJA
Instalator po polsku (0) Nie (dopiero od 2007.3)
Domyślnie zainstalowany system jest spolonizowany (0) Nie
Możliwość ręcznej polonizacji systemu (0) Wydanie 2007.2 nie obsługuje oficjalnie polskiego języka, lecz polonizacji można dokonać samodzielnie. Na dzień dzisiejszy nie ma tłumaczeń dla opisów pakietów oraz części aplikacji Pardusa.
APLIKACJE/SIECI
Wsparcie dla zastrzeżonych formatów (0) Tak
Współpraca z Neostradą (Sagem) (0) Tak (nie testowane, wymagania spełnione).
Współpraca z Neostradą (Alcatel) (0) Tak (nie testowane, wymagania spełnione).
Współpraca z ISDN (0) Tak (?)
Sieć bezprzewodowa (0) Tak
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License