NetBSD

NIE PRZERZUCAĆ NA JAKILINUX.ORG - WERSJA ROBOCZA, PRACE W TOKU

Wprowadzenie

Wolny (od wolności) system uniksopodobny z rodziny BSD, utworzony 20 kwietnia 1993 roku (NetBSD 0.8). Znany z powodu niezrównanej przenośności.

Opis

Przenośność — Of course it runs NetBSD

Cechą wyróżniającą NetBSD jest ogromna liczba obsługiwanych platform, jedną z nich jest… toster :-) Dlatego motto systemu brzmi "Of course it runs NetBSD." (oczywiście, że NetBSD działa na tej platformie).

Goło i wesoło

NetBSD jest tradycyjnym systemem unikso-podobnym, charakteryzującym się dużą surowością. Bazowa dystrybucja NetBSD jest bardzo mała w porównaniu do innych systemów - symbolem tego stało się usunięcie sendmaila czy brak dynamicznego języka jak Perl czy Python, spotykanego zazwyczaj w innych systemach. Dodatkowo niewiele rzeczy skonfigurowanych jest zaraz po instalacji - nawet podstawowe demony itd. NetBSD wymaga od użytkownika obszernej wiedzy na temat administracji systemem, dlatego nie jest zalecany dla początkujących użytkowników.

Cykl rozwojowy

Kolejną rzeczą wyróżniającą NetBSD są dwa niezależne plany rozwoju. NetBSD jest wydawane zgodnie z zasadą, kiedy będzie gotowe. Natomiast pkgsrc jest wydawane cyklicznie co kwartał. Pozwala to użytkownikom starszych wersji NetBSD np. 4.0 (wydanie z 2007 roku) cieszyć się najnowszym zestawem aplikacji z pkgsrc 2010Q3. Prowadzi to jednak do błędów, popełnianych przez początkujących użytkowników. Sytuacja kiedy taki użytkownik instaluje pakiety binarne z pkgsrc 2010Q1, a następnie kompiluje programy ze źródeł pkgsrc 2010Q3 jest dosyć częsta. Powoduje to poważne problemy z zależnościami, a w konsekwencji rezygnację z NetBSD.

Bezpieczeństwo

Bardzo wysokie. Zarówno sam system jak i baza luk w systemie pakietów pkgsrc są regularnie aktualizowane pod kątem występowania luk w bezpieczeństwie.

Można włączyć kryptograficzny sterownik dysku CGD,który szyfruje dane podczas odczytu i zapisu na dysk. Więcej informacji można znaleźć w przewodniku.

Porównaj NetBSD z innymi systemami pod względem bezpieczeństwa na Wikipedii.

Wirtualizacja i emulacja

NetBSD od wydania 3.0 posiada wsparcie dla Xena, zarówno domU jak i dom0. Dodatkowo na poziomie użytkownika są dostępne maszyny wirtualne VirtualBox i QEMU. Oprócz tego NetBSD potrafi odpalać programy z Linuksa, korzystając z emulacji na poziomie jądra.

Magazynowanie danych

Standardowo NetBSD obsługuje tradycyjne dla rodziny BSD systemy plików, czyli FFS i FFS2. FFS2 posiada możliwość włączenia obsługi księgowania za pomocą WAPBL, które zwiększa wydajność systemu plików. Od wydania NetBSD 5.1 istnieje możliwość użycia menadżera woluminów logicznych - LVM znanego z Linuksa. Dostęp do wielu innych systemów plików jak np. FAT, NTFS czy ext2 dostępny jest za pomocą FUSE, bądź Puffs. Dodatkowo trwają prace nad dodaniem natywnej obsługi ZFS - obecnie na eksperymentalnym etapie.

System pakietów pkgsrc

W odróżnieniu od FreeBSD i OpenBSD, w terminologii NetBSD słowo "port" oznacza platformę na której system działa i nie ma nic wspólnego z systemem portów (ang. ports). W NetBSD odpowiednik systemu portów nazywa się kolekcją pakietów (packages collection, The NetBSD Packages Collection) lub pkgsrc. Umożliwia on instalację oprogramowania ze źródeł, co daje możliwość dostosowania wszystkich opcji, ale w przypadku dużych programów, takich jak KDE czy GNOME, może to trwać zbyt długo. Zainstalowanie programu jest banalnie proste i polega na przejściu do odpowiedniego katalogu w pkgsrc i wpisaniu # make install (np. # cd /usr/pkgsrc/wm/ratpoison/; make install), aby zainstalować menadżer okien ratpoison.

Czas instalacji można skrócić posługując się gotowymi pakietami binarnymi (instalacja menadżera okien ratpoison: # pkg_add -v ratpoison, należy pamiętać o ustawieniu zmiennej PKG_PATH). W obu przypadkach użytkownik nie musi troszczyć się o zależności. Warto zauważyć, że pkgsrc jest również, jak NetBSD, wieloplatformowy.

Obecnie dostępnych jest ponad 7000 pakietów.

Czas instalacji pkgsrc można skrócić poprzez pobranie i rozpakowanie do katalogu /usr pliku pkgsrc.tar.gz (wersja current) lub pkgsrc-2008Q1.tar.gz (wersja stable). Należy pamiętać o systematycznej aktualizacji pkgsrc.

Dokumentacja

Podobnie jak pozostałe znaczące systemy z rodziny BSD, NetBSD jest dobrze udokumentowany. Lekturę warto zacząć od zbiorczego spisu dokumentacji. Świetną pomocą są również polskie samouczki ze strony www.netbsd.pl.

Po zainstalowaniu

Po zakończeniu instalacji NetBSD, warto przeczytać stronę man afterboot, która zawiera wiele wartościowych informacji dla nowych użytkowników oraz dokonać aktualizacji systemu.

Po pierwszym i drugim uruchomieniu systemu, możemy "na całego" rozpocząć dostosowywanie go do własnych potrzeb.

Użytkownicy, którzy potrzebują płatnej pomocy technicznej, powinni zapoznać się z ofertą firm i konsultantów.

Plusy

Bardzo wysokie bezpieczeństwo
Działa na 58 platformach
Dojrzałość, stabilność i niezawodność
Dobra dokumentacja
System pakietów pkgsrc + narzędzia pkgtools
Szybka reakcja deweloperów na luki w bezpieczeństwie
Niskie wymagania sprzętowe

Minusy

Brak graficznych konfiguratorów
Brak graficznego instalatora
Mniej popularny niż GNU/Linux, mniejsza społeczność użytkowników

Linki

Oficjalna strona NetBSD
NetBSD Security Advisories
Opis na Wikipedii po polsku i angielsku
NetBSD@DistroWatch
The NetBSD Project's roadmap
NetBSD SMP status

Nowości

NetBSD news@DistroWatch
NetBSD Events
NetBSD Events Gallery
planet.NetBSD.se — BSD News Watcher
NetBSD News Beat
Blog Huberta Feyrera
The Julipedia
netbsd.pl

Dokumentacja, przewodniki i porady

Dokumentacja dla: użytkowników, programistów
Przewodnik po pkgsrc
NetBSD Wiki
The NetBSD Xen Guide

Oprogramowanie

Application Software for NetBSD
NetBSD Binary Emulation
pkgsrc snapshots (stable and current)
pkgsrc.se
pkg_comp czyli Bezpieczny update paczek w NetBSD
How to upgrade packages

Pomoc, fora, społeczność

Dział NetBSD na: BSDnexus, BSDGuru
Listy dyskusyjne
Archiwum list dyskusyjnych

Dystrybucje pochodne i LiveCD

Nieoficjalne LiveCD: Jibbed

Zrzuty ekranu

See NetBSD® in Action

Download

5.0.2: i386, amd64 i sumy kontrolne SHA512
Lista serwerów lustrzanych
NetBSD BitTorrents

Format pakietów tgz

Menadżer pakietów Pkgsrc

Aktualna wersja 5.0

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License