Negroponte Vs The Open Source Fundamentalists

Sobota, 26 Kwiecień 2008 r.

Negroponte kontra fundamentaliści ruchu Open-Source

W ostatnim tygodniu ujrzały światło dzienne odgłosy niezadowolenia z projektu "One Laptop per Child" wraz z rezygnacją chief software architect Waltera Bendera. Podział nastąpił na tych, którzy jak Bender, wyobrażali sobie ten projekt jako głownie edukacyjny, a szefa OLPC Nicholasa Negroponte, który chce oddać w dziecięce ręce tak wiele laptopów jak to tylko możliwe, nawet jeśli by to oznaczało pójście do łóżka z firmą Microsoft. A przynajmniej tak to zostało określone.

Patrząc na to z obu stron, to co wydaje mi się że tak naprawdę rozgrzewa tych ludzi/geeków do czerwoności to to, że oni naprawdę nie lubią Microsoftu. Może być to przyczyną konfliktów w łonie organizacji, jeśli Negroponte będzie jedynie puszczał oczka w kierunku Redmont, nigdy nie mając chęci na pobłogosławienie stworzonej przez Microsoft wersji Windows XP, która będzie w stanie uruchomić się na XO. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/XO-1 Pewnie że Microsoft jest złem, i oczywiście firma nie chce generacji dzieciaków w krajach rozwijających się wystawiać na kontakt z Linuksem. Ale od kiedy promowanie systemu GNU/Linux stało się jednym z zadań projektu OLPC?

Negroponte nie traci swego zaangażowania dla software platform Sugar. Na liście dyskusyjnej OLPC Community News pisał:


komentarze tłumacza, propozycje, uwagi


jak to przetłumaczyć:
chief software architect
geek
software platform [Sugar], w wikipedii Sugar jest określony jako GUI/środowisko graficzne
???


Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License