Istnieje wiele wolnych (od wolności) menedżerów plików. Ze środowiska GNOME i biblioteki GTK wywodzi się Nautilus, z KDE związane są: Konqueror, Krusader oraz coraz bardziej użyteczny Dolphin, który ma stać się domyślnym menedżerem plików w nadchodzącym KDE 4, a wraz z lekkim środowiskiem XFCE 4 dostarczany jest szybki menedżer Thunar. Wszystkie te programy oferują bogactwo funkcji i możliwości (może poza okrojonym Nautilusem) oraz mają pewną wspólną cechę, która w niektórych przypadkach może być rozpatrywana jako wada — mają one z reguły bardzo rozbudowane zależności, wymagają bibliotek związanych z danym środowiskiem, oraz (co jest oczywiste) serwera X-Window. Oczywiście zwolennicy konsoli, użytkownicy poszukujący lekkich rozwiązań nie są pozostawieni samym sobie.
Najpopularniejszym konsolowym menadżerem plików jest Midnight Commander (w skrócie mc). Program ten inspirowany jest klasycznym, znanym z dosowego Norton Commandera, dwupanelowym interfejsem. Midnight Commander ma wiele funkcji:
- przezroczysta obsługa spakowanych plików oraz pakietów deb i rpm tzn. pliki te obsługiwane są jak katalogi, do których użytkownik może wchodzić i z których może kopiować pliki,
- możliwość łączenia się z serwerami ssh, ftp i smb,
- możliwość zaznaczenia i pracy na grupie plików z wykorzystaniem znaków globalnych,
- wbudowany edytor tekstu, mcedit z podświetlaniem składni,
- możliwość wykonywania poleceń użytkownika na wybranym pliku/grupie plików.
I wiele innych, przy czym pakiet deb z tym programem zajmuje jedynie około 2 MB!
Niestety domyślnie MC nie obsługuje kodowania utf-8, dostępne są jedynie łatki dla systemów openSUSE i Red Hat. Jako ciekawostkę można podać, że MC był domyślnym menedżerem plików w początkowych wersjach GNOME, ale z czasem zarzucono obsługę trybu graficznego.
Instalacja
Ponieważ mc dostępny jest w każdej znanej mi dystrybucji Linuksa oraz jako port dla systemów z rodziny BSD, jego instalacja jest banalna i sprowadza się do wykorzystania swojego ulubionego programu do zarządzania pakietami. W systemach Debian/Ubuntu wystarczy wydać polecenie:
apt-get install mc
W systemach Fedora/CentOS:
yum install mc
Dostępna jest również wersja dla systemu Windows i BeOS. Dzięki otwartemu kodowi, program przeniesiono również na systemy AIX i HP-UX. Wersję binarną dla systemów Solaris można pobrać np. ze strony Sun Freeware.
Uruchomienie
Menedżer uruchamiamy w terminalu poleceniem mc. Po uruchomieniu programu, w lewym panelu będzie dostępny katalog w którym uruchomiliśmy mc, w prawym nasz katalog domowy. Uruchamiając program ze ścieżką do katalogu jako parametrem, otrzymamy ten katalog w lewym panelu czyli polecenie mc /usr/src otworzy nam mc w katalogu src.
Program posiada też kilka innych parametrów startowych:
- -b powoduje uruchomienie mc w trybie czarno-białym,
- -c wymusza użycie kolorów,
- -v <ścieżka do pliku> uruchamia podgląd pliku,
- -e <ścieżka do pliku> uruchamia edytor tekstu.
Możliwe jest też uruchomienie samego edytora tekstu za pomocą polecenia mcedit z ewentualną ścieżką do pliku, który chcemy edytować np. mcedit /etc/fstab.
Podstawy pracy z mc
Do poruszania się służą klawisze strzałek: w górę i w dół, do poruszania się w górę i w dół o jeden ekran służą klawisze PageDown i PageUp, tabulatorem przechodzimy pomiędzy panelami jak i pomiędzy poszczególnymi opcjami w menu, spacja powoduje zaznaczenie danej opcji. Pod klawiszami F1-F10 zdefiniowane są najważniejsze funkcje:
- F1 — menu pomocy,
- F2 — menu użytkownika,
- F3 — podgląd pliku,
- F4 — edycja pliku,
- F5 — kopiowanie pliku,
- F6 — przeniesienie lub zmiana nazwy pliku,
- F7 — utworzenie katalogu,
- F8 — usunięcie pliku/katalogu,
- F9 — przeniesienie kursora do górnego menu,
- F10 — wyjście z programu.
Skróty klawiaturowe
W świecie systemów Windows najpopularniejszym dwupanelowym menadżerem plików jest Total Commander, pomimo identycznej filozofii pracy, posiada on inne skróty klawiaturowe. Poniższa tabela przedstawia porównanie skrótów.
funkcja | Midnight Commander | Total Commander |
---|---|---|
Otwórz menu katalogów | CTRL + \ | CTRL + d |
Porównaj katalogi | CTRL-x + d | SHIFT + F2 |
Odśwież zawartość panelu | CTRL + r | F2 |
Ukryj program | CTRL + o | SHIFT + ESC |
Odwróć zaznaczenie | M + * | NUM * |
Znajdź plik | ALT + ? | ALT + F7 |
Szybki podgląd | CTRL-x + q | CTRL+q |
Zmiana praw plików i katalogów — chmod | C-x + c | brak |
Zmiana właściciela, grupy do której należy plik - chown | C-x + o | brak |
Utwórz skrót (dowiązanie symboliczne) | C-x + s | SHIFT+CTRL+F5 |
Sekwencję klawiszy CTRL-x + d wywołuje się naciskając razem CTRL i x, a potem już tylko klawisz d — podobnie jak w edytorze Emacs. Skrótem, o którym warto wspomnieć, jest skrót ESC+0,1,2…9, zastępuje on przyciski F1-F10 — skrót ten przydatny jest w przypadku użycia mc na terminalach które maja problemy z obsługą przycisków F1-F10.
Podgląd plików
Midnight Commander, jak każdy nowoczesny program do zarządzania plikami, oferuje możliwość podglądu ich zawartości. Obsługiwane są archiwa zip, rar, tar* jak również pakiety rpm i deb oraz pliki pdf i man. Możliwe jest też przeglądanie zawartości obrazów iso bez potrzeby wcześniejszego montowania ich w systemie plików. Wszystkie wymienione wyżej rodzaje plików traktowane są tak jak katalogi. Aby przejrzeć zawartość interesującego obrazu iso, wystarczy wybrać go kursorem i nacisnąć enter.
Dodatkowo program oferuje szybki podgląd pliku — w przypadku wybrania tej opcji, zawartość podświetlonego przez kursor pliku zostanie wyświetlona w sąsiednim panelu. Opcja ta dostępna jest w menu prawy/lewy oraz pod skrótem CTRL-x + q.
Praca z grupami plików
Aby zaznaczyć jakiś plik, najeżdżamy na niego kursorem i naciskamy Insert, można też zaznaczyć grupę plików, korzystając z pomocy znaków globalnych. Aby wybrać grupę plików, wybieramy z menu opcję zaznacz grupę lub korzystamy ze skrótu klawiszowego <shift +>. W wyświetlonym menu podajemy wyrażenie. Na przykład *.odt zaznaczy wszystkie pliki o rozszerzeniu pdf, przycisk — wywoła menu cofające zaznaczenie a natomiast skrót shift * odwróci zaznaczenie — w naszym przypadku zaznaczone zostaną wszystkie pliki, które nie mają rozszerzenia odt.
Zaznaczoną grupę plików można nie tylko usuwać, przenosić i kopiować — aby wykonać dowolną operację, należy wybrać menu użytkownika (F2 lub też plik -> menu użytkownika) i tam wybrać opcję "Do something on the tagged files" (skrót: @) i wprowadzić polecenie, które chcemy wykonać na wybranych plikach.
Istnienie też możliwość aby mc wyświetlał tylko pliki o określonych przez użytkownika właściwościach, aby to zrobić z menu prawy lub lewy wybieramy opcję filtr i podajemy wyrażenie filtrujące np.: *.pdf wyświetli tylko pliki z rozszerzeniem pdf przy czym mc wyświetli też katalogi oraz dowiązania.
Wyszukiwanie plików
Mc oferuje również możliwość wyszukiwania plików, menu wyszukiwania znajduje się w Polecenie -> Znajdź plik lub pod skrótem <Alt,Shift ?>. W wyszukiwaniu można używać wyrażeń regularnych. Znalezione pliki zostaną wyświetlone w specjalnym "okienku", możliwe jest wykonanie na nim kilku operacji: zmień spowoduje otwarcie w panelu katalogu w którym znajduje się wybrany plik, ponownie — przeniesie z powrotem do menu wyszukiwania aby zmienić kryteria, filtruj — wyświetla wszystkie znalezione pliki w jednym panelu.
Praca z serwerami
Aby połączyć się z serwerem, w menu prawy (lub lewy) wybieramy interesujące nas połączenie (ftp, ssh, smb), po czym podajemy adres serwera, nazwę użytkownika i hasło w formacie: <nazwa użytkownika:hasło@adres serwera> lub też <nazwa użytkownika@adres serwera>. W drugim przypadku, po nawiązaniu połączenia, program poprosi o podanie hasła.
W przypadku połączenia po powłoce, wykorzystywany jest protokół FISH zaprojektowany specjalnie dla programu Midnight Commander, wykorzystywany jest on również przez lftp oraz KDE jako kio-slave fish://. Protokół ten po stronie serwera wymaga jedynie działającego deamona ssh.
Istnieje szybszy sposób nawiązywania połączeń z serwerami. Aby szybko połączyć się z serwerem ftp w linii poleceń mc, wystarczy wpisać cd /#ftp:nazwa użytkownika:hasło@adres serwera/katalog, ewentualnie w przypadku połączenia anonimowego wystarczy wpisać ftp:adres serwera. Zatem aby połączyć sie z popularnym serwerem TASK, wystarczy wpisać: cd /#ftp:ftp.task.gda.pl. Identycznie można połączyć się z serwerem ssh: cd /#sh:użytkownik@adres serwera/katalog.
Obsługa pakietów rpm i deb
Jak już wcześniej wspomniałem mc obsługuje dwa najpopularniejsze systemy pakietowania w świecie Linuksa: rpm i deb. Aby przejrzeć zainstalowane w systemie pakiety rpm, wystarczy wpisać w linii poleceń programu cd #rpms i po chwili w aktywnym panelu zostaną wyświetlone wszystkie zainstalowane w systemie pakiety, pogrupowane wg kategorii. Podobnie w systemach korzystających z pakietów deb, wystarczy wpisać cd #apt lub cd #dpkg, aby móc przegląd dostępne programy w bazie pakietów.
Klawisz F10 w gnome-terminal
Istnieje konflikt skrótów klawiaturowych pomiędzy gnome-terminal a mc, dotyczy on między innymi przycisku F10, który w mc służy do zamykania programu a w gnome-terminal do rozwijania górnego menu. Aby usunąć tę niedogodność, należy wydać polecenie:
gconf —set /apps/gnome-terminal/global/use_menu_accelerators —type boot flase
Aby powrócić do oryginalnych ustawień, należy wartość false zamienić na true. Rozwiązanie to pochodzi z polskiego wiki openSUSE.
Niniejszy artykuł nie opisuje wszystkich aspektów pracy z mc, dlatego zapraszam do przestudiowania polskojęzycznego pliku pomocy dostępnego pod przyciskiem F1 oraz stron manuala dostępnych pod poleceniem man mc.
Linki
Strona domowa projektu
Midnight Commander w wikipedii po polsku i po angielsku.
Więcej na temat znaków globalnych i wyrażeń regularnych możesz przeczytać w artykule wszystko o konsoli
To moja propozycja artykułu na temat mc z proponowanego cyklu artykułów o ciekawych programach konsolowych, jeśli ktoś z was zna jakieś ciekawe sztuczki i kruczki odnoszące się do mc zapraszam do edycji.
Myślę, że bardzo warto zrobić listę skrótów Total Commandera w porównaniu do MC.
Przykłąd: w MC Ctrl+\ pokazuje listę "ulubionych" katalogów (można dodać aktualny katalog albo przejść do któregoś z zapisanych) — bardzo przydatna rzecz (w TC chyba ctrl+d to robiło)
Takich skrótów jest sporo. Warto wylistować najważniejsze.
Ja wole wpisywać cd /#sh:user@ip/katalog do połączeń przez ssh (z ftp da się podobnie, smb - nie wiem, nie używam). Warto wspomnieć, że to wszystko przez protokół fish (FIles over SsH), który jeszcze wspiera lftp i konqueror (tj. tyle ja tylko znam). Sam protokół po stronie serwera wymaga tylko działającego demona ssh.
A, jeszcze jest taki myk w rpm - wpisuje się cd /#rpms - po czym (tj. po krótszej/dłuższej chwili) grupy rpm i pakiety w nich (i klucze gpg). W każdy z nich można "wejść", rezultat będzie podobny jak przy przeglądaniu pakietu rpm - nagłówek, zawartość.
Można też gdzieś wpleść słówko o tym, że udało go się przeportować na BeOSa i Windows - choć nie są to aktualne porty. I (chyba) pingwinek gnu/haiku też ma mc. Bo o tym, że działa na AIX czy HP-UX nie ma co wspominać :>
Uwzględniłem już powyższe propozycje, natomiast tych Michuka za bardzo nie mogę bo nie mam teraz dostępu do komputera z Windowsem więc jakby ktoś kto ma mógł wypisać skróty z Total Commandera to będę wdzięczny.
Skóry klawiszowe do total commandera są wymienione min. na http://totalcmd.pl/opisy/8
I warto napisać (czy podkreślić, bo jasno nie wynika z artykułu czy mc to potrafi), że mc potrafi podglądać pliki nie-tekstowe - np. przez podglądanie obrazów iso/tar.*/rar/zip można zobaczyć ich zawartość (podobnie jak przez unzip -l, tar -tf) bez wypakowywania, co jest zaletą przy małym dysku (tar.bz2 wesnoth 1.3.3 zjada u mnie przy "wchodzeniu w" 180 mb w /tmp/mc-obi) czy wolnym procesorze. Można tak też oglądać różnego rodzaju man'y, pdf'y, rpm'y (wtedy wyświetla wszystko tj. nagłówek, skrypty, listę plików jako plik tekstowy) i itd. Jeszcze tego jest więcej, tylko po prostu nie pamiętam/nie znam/nie jestem do końca pewien - np. podobno potrafi wyświetlić zawartość odt, ale - jak do znacznej części podglądów - potrzebuje do tego narzędzia zewnętrznego. Niestety, nie znalazłem go (o3totext) :<
BTW, każdy komentarz z tego IP (85.222.6.115) to dzieła osobnika przedstawiającego się jako obi_gl :>
Wydaje mi się że uwzględniłem wszystkie uwagi michuka i obi_gl, jeśli już nikt nic nie ma do dodania to art można dać do korekty i publikacji.
OK, przekazane do korekty: http://jira.jakilinux.org:8080/browse/JL-941
Hey friend, if i say i buy one cheap <strong><a href="http://www.shoeglobal.com">air max</a></strong>, <strong><a href="http://www.shoeglobal.com">air max 90</a></strong>, <strong><a href="http://www.jerseylink.com">nfl jerseys</a></strong> authentic fron the website only $41.11,do you want to believe?
it is really a good website, they say all their products are authentic, i like the products <strong><a href="http://www.springhd.com">ghd purple</a></strong>,
and <strong><a href="http://www.christianlouboutinspace.com">christian louboutin</a></strong>, at first i dont believe that, just have a try,
and now, when i receive the products i am so happy, for their good quality and best service.
i take my <strong><a href="http://www.shoeglobal.com">air max 95</a></strong> and <strong><a href="http://www.shoeglobal.com">nike shox</a></strong> just only 3 days for shipping. and it is really a nice style.
thanks so much.
i think the product is so good ! Dont miss it ! come and buy one for yourself !
nice article thanks for sharing this!
Very good! I agree it very much !
Frankly speaking,I love your blog's style.
I think your opinions are reasonable.But I don't agree with you to some extent.
The hottest <a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >fashion uggs</a> are on great discount now ! All of these <a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >discount uggs</a> feature a soft foam insole covered with genuine sheepskin and have a molded EVA light and flexible outsole designed for amazing comfort with every step. There are so many styles of <a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs on sale</a> that the UGG boot sale are growing fast. Anyone who want to buy fashionable and comfortable UGG boots can go to<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >outlet uggs</a> where the discount are up to 50%,<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs for cheap</a> in our store.
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >discount uggs</a> ;
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >fashion uggs</a> ;
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >outlet uggs</a> ;
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs on sale</a> ;
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs for cheap</a> ;
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >purple uggs</a>
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs nightfall</a>
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs classic short</a>
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >ugg slipper sale</a>
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >black uggs on sale</a>
<a href="http://www.uggsonsaleforcheap.com" >uggs adirondack boot</a>
http://www.uggsonsaleforcheap.com
Podgląd wiadomości:
Zamknij podgląd