Mandriva

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

CECHA OPIS
GŁÓWNE CECHY DYSTRYBUCJI Mandriva to jedna z czołowych dystrybucji ogólnego użytku ostatnich lat. Nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Jest szczególnie popularna wśród nowicjuszy w Linuksie i użytkowników domowych, szukających alternatywnego systemu operacyjnego.
Wspierane architektury i586, ppc, x86_64
Minimalne wymagania sprzętowe Tryb tekstowy: 200 MHz Pentium-class, 64 MB RAM, 620 MB HDD.
Tryb graficzny: 400 MHz Pentium-class, 192 MB RAM, 620 MB HDD.
Wolne oprogramowanie? W większości wolny, lecz wersje płatne oraz edycja LiveCD zawierają niewolne sterowniki firm ATI i NVIDIA.
INSTALACJA
Instalacja - ogółem (9) Bardzo dobry, prosty, dopracowany instalator systemu(DrakX), porównywalny z instalatorem Red Hata/Fedory.
Wybór pakietów (9) Możliwość wyboru pakietów spośród dostępnych w dystrybucji (jako jedna z opcji przy instalacji w wersjach nie-LiveCD), możliwość instalacji pakietów z dowolnego repozytorium (obecnego na nośniku wymiennym, dysku lub w Internecie).
Wybór rodzaju instalacji - predefiniowane pakiety (desktop/serwer) (9) Kiepsko przetłumaczone w polskim instalatorze, ale całkiem nieźle pomyślane grupy oprogramowania:
1) Stacja robocza: biurowa; rozrywkowa (gry); multimedialna; internetowa; komputer sieciowy (klient); konfiguracja; narzędzie konsolowe; programowanie; dokumentacja; Linux Standard Base.
2) Serwer: web/FTP; poczta; baza danych; zapora sieciowa/router; sieciowy.
3) Środowiska graficzne: KDE, GNOME, inne. Pre definiowane grupy pakietów można łatwo rozszerzyć lub zmniejszyć o samodzielnie wybrane aplikacje.
Wybór rodzaju instalacji ekspert/początkujący (9) Tak, przy czym do trybu zaawansowanego można przełączyć się w dowolnym momencie instalacji.
Graficzny instalator (9) Dopracowany i intuicyjny instalator w trybie graficznym. Duże rozbudowanie (zarówno wybór pakietów do instalacji, jak konfiguratory sprzętu oferują bardzo szeroki wachlarz opcji) rekompensuje dobrymi objaśnieniami i pełnym spolszczeniem.
Szybkość instalatora (3) W przypadku domyślnej instalacji na dysku ląduje sporo pakietów, w związku z czym instalacja może trochę potrwać - tym bardziej, że sporo czasu może również zająć wstępna konfiguracja (przy czym instalacja poprzez bezmyślne klikanie przycisku "Dalej" również jest możliwa ;-)
KONFIGURACJA
Graficzne zarządzanie systemem (9) Cała armia naprawdę przydatnych "draków-śmaków" zgrupowana w drakconf ala "Centrum Sterowania Mandriva". Graficznie można skonfigurować właściwie wszystko, choć na porównania z Windowsem jest chyba jednak za wcześnie.
Tekstowe zarządzanie systemem (6) Coraz więcej "drak-śmaków" działa również w trybie semigraficznym a więc bardzo wygodnie przy pracy w konsoli lub zdalnie przez SSH. Pierwszy był XFdrake, bardzo wygodny, gdy X nie chce odpalić, potem doszły następne.
PAKIETY
Liczba pakietów (8) Bardzo duża liczba pakietów. Mandriva pod tym względem przegrywa tylko z Debianem. Tak jak w Debianie, mamy tutaj możliwość podpięcia dodatkowych źródeł dla urpmi.
Zarządzanie pakietami, automatyczne rozwiązywanie zależności (8) W większości przypadków instalacja oprogramowania jest równie prosta, jak wpisanie urpmi nazwa_pakietu (albo użycie graficznego rpmdrake), tym bardziej, że pakiety są bardzo logicznie pogrupowane i opisane. Oprócz urpmi można również używać menedżera Smart(po zainstalowaniu go z oficjalnych repozytoriów), który doskonale sobie radzi z nawet najbardziej nietypowymi połączeniami repozytoriów.
Graficzne narzędzie do instalacji oprogramowania (8) Całkiem wygodna i intuicyjna nakładka na urpmi rpmdrake dostępna z poziomu Centrum Sterowania Mandriva ma jednak wadę: wczytywanie bazy danych o dostępnych pakietach potrafi zabrać dobrych kilka sekund(z wersji na wersję trwa to trochę krócej). Dobry interfejs graficzny (bardzo zbliżony do słynnego Synaptica) posiada również Smart.
WYDAJNOŚĆ
Szybkość startu systemu (8) Bardzo dobra szybkość uruchamiania. Szybkość ładowania systemu wyraźnie się poprawia z wersji na wersję i obecnie bije na głowę większość konkurencji, w tym m.in. openSUSE, Fedorę i Ubuntu.
Responsywność systemu (6) Dość dobra szybkość systemu. Brak specjalnej optymalizacji pod kątem responsywności czy szybkości. Niestety Mandriva jest wyraźnie wolniejsza od lżejszych dystrybucji (jak np. Zenwalk czy KateOS), ale to cena jaką się płaci za "idioto-odporność" i dużą automatyzację procesu instalacji/konfiguracji systemu.
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularność (6) Od wielu lat Mandrakelinux, a teraz Mandriva zajmuje wysokie miejsca rankingu DistroWatch.com - bez wątpienia dzięki łatwości instalacji i obsługi oraz mnogości dostępnych pakietów.
Nacisk na bezpieczeństwo (7) Już podczas instalacji systemu można włączyć wiele zabezpieczeń oraz zaporę sieciową i pobrać (stosunkowo szybko i często wydawane) uaktualnienia systemu. Równie łatwo można to zrobić później - także przy pomocy narzędzi graficznych (to oczywiste w Mandarynce). Bezpieczeństwo nie jest jednak priorytetem w Mandrivie, tak jak ma to miejsce w przypadku Debiana, czy ostatnio Fedory oraz openSUSE, a od zawsze w systemach BSD.
Dojrzałość i stabilność systemu (7) Dość często wydawane są nowe wersje, które przed wydaniem wersji oficjalnej przechodzą krótkie, ale intensywne testy, pojawiając się w źródłach cooker i w wydaniu Community. Z każdą wersją Mandriva sprawia coraz mniej kłopotów. Główną przyczyną problemów z Mandrivą 2010 może być przede wszystkim wciąż niestabilne środowisko KDE(tu: KDE 4.3)
LOKALIZACJA
Instalator po polsku (8) Instalator w całości spolszczony - włącznie ze sporą częścią opisów pakietów.
Domyślnie zainstalowany system jest spolonizowany (9) Domyślnie zainstalowany system jest całkowicie spolonizowany.
Możliwość ręcznej polonizacji systemu (9) System jest naprawdę dobrze spolonizowany.
APLIKACJE/SIECI
Wsparcie dla zastrzeżonych formatów (8) System tuż po instalacji bez problemu odtwarza pliki mp3, a dostęp do olbrzymiego zasobu kodeków i nie-wolnego oprogramowania można otrzymać po dodaniu do bazy urpmi źródeł (można to zrobić metodą kopiuj-wklej dzięki witrynie Easy Urpmi).
Współpraca z Neostradą (Sagem) (7) Klikalna instalacja modemu Sagema już podczas instalacji systemu - teoretycznie prościej być już nie może. W praktyce niestety instalator wydaje się nie być dostatecznie dopracowany. Zdarza się, że z niewiadomych powodów autokonfiguracja nie działa (tak było np. w przypadku instalacji na laptopie z WiFi Intela, gdzie autokonfigurator pomylił interfejsy sieciowe).
Współpraca z Neostradą (Alcatel) (7) Większość procesu instalacji jest klikalna. Jedyne co trzeba zrobić ręcznie, to ściągnąć sterownik.
Współpraca z ISDN (8) Obsługa ISDN standardowo w systemie. Podłączenie np. popularnego w Polsce Dialoga nie stanowi problemu (odpowiednie opcje w KPPP).
Sieć bezprzewodowa (7) Klikalna instalacja większości kart kompatybilnych z Linuksem. Graficzna konfiguracja Ndiswrapper (rozwiązała problem z kartami D-Linka w większości)
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License