LibreOffice

LibreOffice (LibO, LO) – pakiet oprogramowania biurowego kompatybilny z innymi dużymi pakietami biurowymi dla wielu platform dostępny jako Wolne Oprogramowanie. Za cel postawiono sobie stworzenie niezależnego pakietu biurowego obsługującego format plików ODF. LibreOffice powstał na bazie kodu OpenOffice.org.

Nazwa jest hybrydą słów Libre, które znaczy wolny (od "wolność") zarówno w języku hiszpańskim, jak i francuskim oraz angielskiego słowa Office.

Skład pakietu

Writer – edytor tekstu
Calc – arkusz kalkulacyjny
Impress – edytor prezentacji
Draw – edytor grafiki
Base – program do tworzenia baz danych
Math – program do tworzenia formuł matematycznych

Formaty dokumentów

Macierzystym formatem dokumentów LO są pliki oparte na XML i skompresowane zipem, o rozszerzeniach:
Writer – ODT
Calc – ODS
Impress – ODP
Draw – ODG
Base – ODB
Math – ODF

Pakiet obsługuje też (eksport lub import) m.in. dokumenty Microsoft Office 97-2003 (DOC, XLS, PPT, RTF), Microsoft Office 2007 (DOCX, XLSX, PPTX), formaty graficzne (BMP, GIF, JPG, PNG, EMF, WMF), pliki tekstowe, bazy danych w formacie dBASE (DBF), pliki AutoCADa (DXF), wzory matematyczne w formacie MathML (MML) oraz eksport do formatu PDF i LaTeX.

Historia

28 września 2010 r. część członków projektu OpenOffice.org stworzyła nową grupę o nazwie The Document Foundation, a także udostępniła przemianowanego OpenOffice.org, który był oparty na OpenOffice.org 3.3 w wersji beta. Grupa została stworzona w związku z obawą, że Oracle Corporation, po zakupie sponsora projektu, Sun Microsystems, przerwie rozwój OpenOffice.org, jak stało się to z OpenSolaris. Oczekiwano, że nazwa LibreOffice będzie tymczasowa.

Oracle został zaproszony, aby stać się członkiem The Document Fundation, został również poproszony o oddanie marki OpenOffice.org do nowego projektu, dlatego LibreOffice używa tego samego numeru wersji co OpenOffice.org. Oracle odrzucił zaproszenie i zażądał, by wszyscy członkowie zarządu OpenOffice.org związani z The Document Fundation opuścili projekt.

Pod koniec października 2010 r. 33 niemieckich wolontariuszy przeniosło się do The Document Fundation, wspierając LibreOffice.

Projekt Go-oo został przerwany na korzyść LibreOffice. Ulepszenia wprowadzone w ramach tego projektu zostały włączone do LibreOffice. The Document Fundation ma nadzieję, że ulepszenia wprowadzone w ramach pozostałych forków również będą włączane do LibreOffice.

Canonical, Novell i Red Hat planują włączyć LibreOffice w nadchodzących wersjach swoich systemów operacyjnych.

LibreOffice Portable

LibreOffice Portable jest przenośną wersją pakietu. Wersja ta nie wymaga instalowania na kompuerze, należy ją jedynie rozpakować na urządzeniu przenośnym (pendrive, karta pamięci). LibreOffice Portable jest w pełni funkcjonalnym pakietem oprogramowania biurowego. Wszystkie ustawienia pakietu również zostają na urządzeniu przenośnym. Dostępna jest wersja 3.3.2 LibreOffice Portable.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License