KDE

KDE to najpopularniejsze środowisko graficzne w Linuksie (choć działa również pod innymi systemami jak *BSD, a niedługo również Windows i MacOSX). Dysponuje większą od GNOME od rywala bazą oprogramowania.

Domyślnym menedżerem plików i zarazem domyślną przeglądarką WWW jest Konqueror. Biblioteka graficzna, z której KDE korzysta, to Qt.

Rozwój KDE

Aktualna wersja KDE to 3.5.7 wydana 22 maja 2007. W zaawansowanym stadium jest optymalizacja kodu KDE 4.x na nową wersję QT, także oznaczoną jako 4.x. Nowa wersja środowiska ma być wyposażone w nową powłokę graficzną, wbudowaną wyszukiwarkę pełnotekstową oraz nowy styl ikon. Planowana data wydania to 23 październik 2007. O nowościach w KDE można przeczytać w Tygodniku KDE wydawanym w ramach wortalu.

Wady i zalety KDE:

Ważną zaletą tego środowiska jest dobra jego polonizacja. KDE jest też bardzo konfigurowalne (z poziomu GUI): można dowolne skonfigurować wygląd menedżera okien i plików, począwszy od ikon, aż po zbliżenie wyglądu do systemu Mac OS lub Windows (dzięki tematom). Zaletą jest duża ilość oprogamowania, które często potrafi ze sobą współpracować umożliwiając wygodną pracę użytkownikowi. Wstępna konfiguracja KDE odbywa się przez program KPersonalizer (uruchamia się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu KDE). Największą wadą środowiska są stosunkowo duże wymagania sprzętowe i wielkość.

Ciekawe programy pod KDE:

  • Amarok — rozbudowany i zaawansowany odtwarzacz multimediów,
  • Konqueror — zintegrowany menadżer plików i przeglądarka WWW, jako przeglądarka bazuje na silniku KHTML,
  • K3B — bardzo dobry program nagrywający i kopiujący płyty CD i DVD, funkcjonalnie podobny do GnomeBakera,
  • Katapult - program do szybiego uruchamiania programów, zawiera prosty kalkulator i umożwila włączanie piosenek z Amarokowej kolekcji
  • Kate - dobry edytor tekstu z podświetlaniem składni wielu języków
  • KDevelop - znakomity program dla developerów
  • KPDF — przeglądarka plików PDF domyślnie zintegrowana ze środowiskiem KDE,
  • KMail — jest domyślnym programem pocztowym środowiska KDE, jak większość programów pozwala na korzystanie z serwerów IMAP i POP3,
  • Kopete — komunikator internetowy umożliwiający komunikację z sieciami, m.in. Jabber, ICQ, Yahoo! Messenger, Gadu-Gadu, IRC; program łatwo rozbudowuje się dzięki systemowi wtyczek,
  • KTorrent — program umożliwiający pobieranie plików z sieci torrentów,
  • KOffice — pakiet biurowy składający się edytora tekstu KWrite, arkusza kalkulacyjnego KSpread, aplikacji do tworzenia prezentacji KPresenter, aplikacji do tworzenia wykresów Kivio, do obróbki grafiki Karbon 14 i Krita, do tworzenia baz danych Kexi.
  • SuperKarambra - program do obsługi wtyczek dodające różne funkcjonalności do KDE.

Instalacja i polonizacja KDE na Ubuntu

Instalacja KDE w Ubuntu jest tak samo prosta, jak instalacja GNOME:

sudo apt-get install kde

Lepiej jednak użyć komendy

sudo apt-get install kubuntu-desktop

która to zainstaluje zarówno KDE jak i wiele programów wybranych przez deweloperów Kubuntu i zintegrowanych z tym środowiskiem.

Polonizacja:

sudo apt-get install kde-i18n-pl

Linki zewnętrzne

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License