Kateos Instalacja I Konfiguracja

Wprowadzenie
Kate OS dystrybucja dla której wzorem był jedna z najstarszych dystrybucji Linuksa, a mianowicie Slackware.
Postanowiłem wam pomóc w instalacji, która nie należy do jednej z najprostszych i odbywa się z poziomu konsoli, co jednocześnie pozwala zetknąć się z pierwszymi trudnościami i problemami. Instalator KateOS posiada kilka dodatkowych możliwości względem tego ze Slackware co w późniejszych działaniach bardzo ułatwia nam konfigurację systemu.

Pierwsze czynności
Jeżeli instalujesz KateOS jako drugi system należało by zrobić kopię zapasową danych które są dla nas ważne i których nie chcielibyśmy stracić. Następnie trzeba by wypalić obraz na CD/DVD  co niezmiernie ułatwi nam instalację . Wkładamy płytę no napędu i restartujemy nasz sprzęcik (oczywiście musimy mieć botowanie z Cd/dvd ustawione w BIOS-ie). Po tym otrzymamy następujący ekran.

INSTALACJA
Pierwszy ekran powitalny w którym rozpoczyna się nasza przygoda jak i walka z instalacją, miejmy nadzieje, że obędzie się bez większych problemów.

img_1

BOOT: [klikamy ENTER]

img_2

Kolejny krok to wybór układu klawiatury. Klikamy ‘1’ i przechodzimy do menu w którym mamy dużą listę i możemy wybrać odpowiednią dla nas.
img_3
Standardowy układ klawiatury dla nas to qwerty/pl.map.
img_4
test klawiatury, możemy coś sobie napisać, i przetestować czy działa poprawnie, a gdy skończymy test wpisujemy ‘1’ i wciskamy ENTER by przeniesie nas do dalszej części instalacji, gdy jednak mamy zamiar zmienić układ na inny wpisujemy ‘2’ i wciskamy ENTER opcja ta przeniesie nas powrotem do listy układów klawiatury.
img_5
W tym menu wybieramy język naszego systemu. Sporo osób ostatnio wybiera język angielski, ale ja jako patryjota wybieram POLSKI.
img_6
Nadszedł czas na wybór typu dysku. ATA dla starszych komputerów, SATA dla nowszych oraz SCSI dla macierzy dyskowych. W większości nie spotyka się już komputerów z dyskami typu ATA, prawie wszystkie domowe sprzęty bazują na kontrolerze SATA oraz SATA 2.
img_7
Kate OS Login: [wpisujemy ‘root’ i wciskamy ENTER]
Tworzenie partycji tu posiadamy dwie opcje do wybory czyli fdisk dla bardziej zaawansowanych użytkowników oraz cfdist dla troszkę mniej obytych w konsolą i jej poleceniami. Ja wybiorę opcję prostszą która zminimalizuje ilość problemów jakie mogą powstać czyli CFDISK. Więc wpisujemy ‘cfdisk’ i może nam się pokazać następujący komunikat.
img_8
Dostaliśmy informacje że nie mamy żadnej tablicy partycji, więc musimy zacząć z zerową więc wpisujemy ‘y’. Tą informacje dostaną osoby które mają dysk bez żadnej partycji, bądź nowo kupiony i nie podzielony na żadne partycje.
img_9
Więc mamy interfejs programu CFDISK z informacją o naszym dysku, bądź partycjach jakie już istnieją.. Rozpoczynamy partycjonowanie więc na początek wybieramy opcję ‘New’ i otrzymujemy 3 opcje do wyboru i wybieramy partycję ‘Primary’.
img_10
Ustalamy rozmiar partycji, jednocześnie pamiętając, że oprócz partycji głównej musimy utworzyć partycję ‘SWAP’ która powinna mieć wielkość połowy pamięci ram.
img_11
Wybieramy oczywiście ‘Begining’ czyli początek dysku. I otrzymujemy taką partycję:
img_12
Teraz musimy ustawić daną partycję żeby system botował się z niej, w tym celu najeżdżamy na partycję następnie klikamy na ‘Bootable’. Kolejny krok to stworzenie partycji SWAP. Więc tworzymy drugą partycję identycznie jak poprzednią NEW > PRIMARY > wielkość , następnie zmieniamy jej typ. TYPE > ENTER > ENTER FILE SYSTEM TYPE: 82.
Efekt końcowy powinien wyglądać następująco. Mamy utworzone 2 partycje główną oraz partycję SWAP (partycja symulująca windowsową wersję pliku wymiany)
img_13
Następnie zapisujemy tablice partycji używając opcji ‘WRITE’ i wychodzimy w CFDISK.
Zostaliśmy ponownie przerzuceni do wiersza poleceń [BASH/KONSOLA] Nadeszła chwila na odpalenie instalatora, w tym celu wpisując SETUP.
root:/# setup
I odpaliliśmy instalatora 
img_14
Ok, teraz najprostszym sposobem zainstalujemy system, oczywiście umożliwiając wybór każdego pakietu. Na początek Wybierzemy partycję SWAP. A więc wybieramy opcję ‘DODAJ SWAP’ i wybieramy utworzoną przez nas niedawno partycję.
img_15
Oczywiście mamy tylko jedną, więc klikamy ENTER i przechodzimy dalej.
img_16
Tutaj wybieramy partycję ROOT czyli naszą główną, gdzie zostanie zainstalowany nasz system. Następny krok to formatowanie Oczywiście nie pozostawiamy jej bez formatowania. Szybkie czy wolne to już zależy od nas, ale jeżeli to nowo utworzona partycja lepiej wybrać opcję ‘SPRAWDZ – POWOLNE FORMATOWANIE ZE SPRAWDZANIEM BŁĘDNYCH BLOKÓW’
img_17
Następnie wybieramy system plików jaki będzie na partycji ROOT. DO wyboru mamy następujące opcje ext2, ext3, jfs, reiserfs, reiser4, xfs. Więcej na temat każdego z nich możecie znaleźć na pl.wikipedia.org.
img_18
Gęstość INOD, polecam wybranie 2048, nawet jak nie mamy, aż tak dużo małych plików.
img_19
Jeżeli posiadamy jakieś partycje z danymi, innymi systemami tu możemy je automatycznie wykryć i dopisać do pliku fstab, co spowoduje podmontowanie ich na stałe.
img_20
Skanowanie napędów w celu wykrycia płyty CD/DVD z KateOS, tu oczywiście automatycznie.
img_21
Wybór podstawowych pakietów instalacyjnych. Jest ich kilka. Najbardziej radze się skupić nad wyborem środowiska graficznego KDE / GNOME / XFCE. KDE bardzo przypomina windowsa i jest bardziej intuicyjne niż GNOME. XFCE z kolei to odskok od obydwu.
img_22
W tym miejscu mamy możliwość wybory składników systemu. Nie będę tu opisywał każdego pakietu gdyż jest ich kilkaset i dodatkowo, są opisane. Więc jak ktoś, chce dostosować swój system może wybrać opcję MENU.
img_23
Wybór miejsca instalacji GRUB-a, czyli obszaru rozruchowego naszego systemu. MBR to najlepszy wybór, oczywiście możemy zainstalować na flopie i odpalać przy pomocy FDD, ale to chyba nie jest zbytnio praktyczne.
img_24
Ostatni krok naszej przygody przed rozpoczęciem instalacji oraz kopiowania plików na dysk to potwierdzenie instalacji GRUBA i jego lokalizacji. Jeżeli wybraliśmy MBR klikamy ENTER.
img_25
Teraz czeka mas chwilka odprężenia. Osoby które wybrały pełną instalację prawie 4 gb mogę spokojnie pójść na obiad lub wypić herbatę zajmie ona około 20-30 min.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License