KateOS

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

FEATURE DESCRIPTION
KEY FEATURES KateOS jest systemem dla średnio zaawansowanych użytkowników, zorientowanym na zastosowania domowe, w tym multimedialne. Kasia jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego, wydajnego systemu dla obeznanych w temacie Linuksa, a jednocześnie nie mających czasu na żmudne dostosowywanie środowiska pracy do warunków domowych.
Minimal hardware requirements Komputer klasy i486, 32 MB RAM, 300 MB HDD (Na ROOT i SWAP) karta VGA, CDROM (bootowalny lub stacja dyskietek do uruchomienia instalacji).
Software freedom status Całkowicie wolny.
INSTALACJA
Installer - overall (7) Po uruchomieniu systemu z płyty można wpisać parametry startowe. Następnie ładuje się jądro i otwiera się konsola tekstowa. Wyświetlona zostanie krótka instrukcja o możliwości przeprowadzenia procesu partycjonowania przed instalacją za pomocą programu cfdisk. Instalatora uruchamiamy za pomocą polecenia setup. Naszym oczom ukaże się instalator w stylu Slackware. Charakteryzuje się on między innymi tym, że w dowolnym momencie można wybrać dowolny etap instalacji, co jednak nie powoduje problemów. Przy instalacji systemu od pierwszego etapu, instalator prowadzi użytkownika przez wszelkie niezbędne etapy. W każdej chwili można się przełączyć do konsoli tekstowej i użyć programów na płycie. Instalator konfiguruje podstawowy sprzęt i system. Po procesie instalacji powinniśmy otrzymać działający system. Program instalacyjny podpowiada instalującemu bezpieczne zalecane ustawienia, wystarczy umiejętność czytania. Na własne życzenie można jednak zainstalować nawet system bez jądra, ponieważ zakłada się, że użytkownik zawsze wie lepiej. Opis instalacji KateOS III, wersja we flashu
Package selection (7) Wpierw wybieramy grupy, z których chcemy instalować pakiety (programowanie, biblioteki, multimedia, sieć, itp.), następnie mamy możliwość zaznaczenia pojedynczych pakietów z poprzednio wybranych grup lub zainstalowania w całości zawartości wybranych grup pakietów. W przypadku opcji wyboru poszczególnych pakietów, instalator sam zaznaczy wymagane i zalecane pakiety. W przypadku opcji pełnej instalacji, instalator może zrezygnować z niektórych pakietów, np. tłumaczeń KDE.
Predefined package groups (8) Pakiety są podzielone na grupy tematyczne, wybieramy żądane grupy, a następnie zaznaczamy pakiety do zainstalowania z wybranych wcześniej grup
Expert mode install (6) Początkujący mogą skorzystać z instalacji graficznej z płyty live CD, użytkownicy zaawansowani zapewne chętnie użyją instalatora pseudograficznego w stylu Slackware.
Graphical installer (8) Tak, uruchamiany z LiveCD. Oparty na bibliotece GTK 2.0.
Installer speed (8) Instalator nie zajmuje się żadnymi niepotrzebnymi rzeczami, nie był jednak specjalnie optymalizowany. Pełna instalacja to 15-20 minut, jeśli użytkownik zna odpowiedzi na stawiane przez instalatora pytania.
KONFIGURACJA
Graphical system management (3) Istnieje kilkanaście programów w trybie pseudograficznym i/lub graficznym (GTK), trochę nieskładnie porozrzucanych po systemie. Nie kolidują one z ręczną edycją plików konfiguracyjnych lub użyciem innych narzędzi linuksowych.
Console-based system management (4) W trybie tekstowym działają najważniejsze programy Kate: updateos i PKG, również graficzne programy konfiguracyjne mają odpowiedniki tekstowe (lub pseudograficzne, jednak nie ma konieczności posiadania X serwera).
PAKIETY
Number of packages (4) Podstawowe programy, wiele bibliotek, KDE, GNOME, Xfce i inne. W repozytoriach znajduje się ok. 1500 pakietów. Generalnie paczki tworzone są na zasadzie 1 pakiet źródłowy = 1 paczka, czyli mamy np. pakiet libmad i pakiet kdemultimedia. Ilość bibliotek sprawia, że zwykle podczas kompilacji nie musisz już niczego doinstalowywać. Gdyby się okazało, że potrzebnego pakietu nie ma w repozytoriach, możesz wykorzystać paczkę ze Slackware, choć nie jest to zalecane.
Package management, automatic dependency resolving (8) Do instalacji i aktualizacji pakietów z internetowych repozytoriów służy program updateos. Jest to tekstowy program, napisany w całości w C++. Do instalacji, aktualizacji i usuwania pakietów lokalnie (bez użycia Internetu) służy tekstowy program PKG. Oba obsługują tak zwane śledzenie zależności. W Kate zależności nie są zbyt skomplikowane, w związku z tym pakiety nie są na sztywno uwiązane do innych pakietów w tej, a nie innej wersji. System pierwotnie był tworzony bez obsługi zależności, obsługa ta została dodana i można ją wyłączyć na stałe, włączając lub wyłączając przy każdorazowej instalacji pakietu. Taka obsługa zależności na razie zupełnie wystarcza, bo system nie posiada zbyt wielu pakietów - w praktyce łączy ona zalety braku zależności z zaletami ich posiadania, pozbywając się przy tym tzw. "piekła zależności".
Graphical package management tools (8) KatePKG, nakładka na PKG i updateosa. Istnieje też aplet do tacki systemowej informujący o aktualizacjach i pozwalający je zainstalować.
WYDAJNOŚĆ
System boot-up speed (8) 30 sekund system + 15 sekund na start KDE po domyślnej instalacji. Po konfiguracji czas startu systemu może zostać skrócony o ok. 15 sekund, a czas startu KDE o ok. 5. Uruchomienie domyślnego środowiska graficznego - Xfce - trwa ok. 5 sekund.
System responsiveness (8) Jeden z najszybszych systemów na rynku, dzięki prostocie budowy i kompilacji większych programów pod i686.
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularity (3) Niska. Około 900 użytkowników na forum. Na distrowatch.com oscyluje wokół czterdziestki, przed wydaniem III serii liczba ta wynosiła ok. 70. Mimo to, na forum dystrybucji można otrzymać bardzo dobre wsparcie w języku polskim. Dodatkowo można posiłkować się podobieństwem systemu do Slackware.
Security focus (4) Prostota budowy, szybkie aktualizacje błędów krytycznych, użycie bezpieczniejszych zamienników dla niektórych popularnych demonów. Nie ma jednak jakichś specjalnych mechanizmów, zwiększających bezpieczeństwo.
Stability and maturity (4) System jest młody, jednak rozwijany sensownie, zgodnie z dalekosiężnymi założeniami lidera projektu. Możliwa jest aktualizacja pomiędzy kolejnymi wersjami, jednak zwykle nie jest to możliwe w przypadku zmiany serii, która występuje średnio co rok do półtora roku i zawiera drastyczne zmiany w kluczowych podsystemach. Błędy krytyczne są czasem łatane przez aktualizację pakietu do nowszej wersji, a nie przez usunięcie tylko i wyłącznie błędu. Programy są także co jakiś czas aktualizowane do nowszej wersji, aktualizacje trafiają do głównego repozytorium po uprzednim przetestowaniu. Dla użytkownika desktopowego jest to nawet pożądane, dla serwera lub stacji roboczej w firmie taka polityka jest nie do zaakceptowania. Kate_Team jest mały, więc umykają różne nietypowe błędy. Jednak w standardowych zastosowaniach system jest bardzo, bardzo stabilny. Praktycznie nie ma takich sytuacji, żeby jakiś program się sam wyłączył lub zawiesił. W przeciwieństwie do Slackware, autorzy stawiają na nowe, czasem nie do końca przetestowanie rozwiązania, co czasem może powodować błędy.
LOKALIZACJA
Does the installer support multiple languages? (7) Tylko kilka najpopularniejszych języków, do tego tłumaczenia nie są kompletne. Tylko język polski i angielski posiadają pełne wsparcie.
Is the system localized after installation? (7) Tak, również pomoc, choć czasem możemy się natknąć na angielskie teksty.
Is manual system localization easy? (3) Jeśli podczas instalacji nie zdecydujemy się na język polski, trzeba doinstalować odpowiednie paczki i skonfigurować locale. Ogólnie mówiąc, jeśli coś jest niespolszczone, zwykle należy się znać na procesie lokalizowania tego konkretnego elementu systemu.
APLIKACJE/SIECI
Support for restricted formats (7) W Polsce na szczęście nie obowiązują amerykańskie prawa patentowe, w związku z czym nikt się nie bawi w okrajanie xine, czy mplayera. Oczywiście niewolne kodeki w formacie binarnym nadal trzeba ściągnąć samodzielnie.
Sagem DSL modem support (8) System po zainstalowaniu zawiera konfigurator napisany w ncurses, neoconfig. Pozwala on na skonfigurowanie połączenia i zarejestrowanie się w usłudze Neostrada. Współpracuje z każdym modemem Sagem F@st, Thomson Speedtouch i ZTE ZXDSL w wersji 1 (firmware modemu użytkownik musi ściągnąć z zewnętrznych źródeł). Inne usługi, korzystające z powyższych modemów mogą zostać skonfigurowane ręcznie przez edycję plików tekstowych.
Alcatel DSL modem support (8) Działa bez problemu, instalacja ręczna. Dokładny opis na Wiki projektu: Instalacja modemu Thompson Speedtouch 330 w KateOS.
ISDN support (8) Można skonfigurować odpowiednio pppd lub przez kppp.
Wireless support (4) Trzeba będzie skorzystać z tekstowych poleceń w stylu iwconfig (pakiet wireless-tools) lub użyć nakładek z różnych środowisk graficznych. Ndiswrapper znajduje się w repozytorium.
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License