IceWM

IceWM jest jednym z popularniejszych menadżerów okien. Jest bardzo konfigurowalny, ale nie aż tak jak FVWM czy Enlightenment. Napisany został w C++, a jego autorem jest Marko Maček. Pierwsza wersja ukazała się 26 grudnia 1999 roku, obecna stabilna wersja nosi numer 1.2.34. Została ona wydana 27 grudnia 2007 roku.

Zalety:

  • IceWM jest lekkim menedżerem tzn. zajmuje bardzo mało pamięci i ma niewygórowane wymagania odnośnie procesora. Istnieje nawet odchudzona wersja zwana icewm-lite pozbawiona kilku „bajerów”, która działa bez problemu na komputerach z procesorem słabszym niż 200 Mhz lub terminalach sieciowych.
  • Jest prosty i wygodny w obsłudze. Deweloperzy IceWM określają go mianem “not getting in the user’s way”. Innymi słowy program stara się być maksymalnie przezroczysty dla użytkownika, nie narzucać mu stylu pracy. Konfiguracja jest prosta i polega na edycji plików w katalogu domowym użytkownika (dostępne są też graficzne narzędzia). Istnieje możliwość zdefiniowania własnych skrótów klawiaturowych. Doskonale integruje się z aplikacjami pisanymi dla GNOME i KDE, a co więcej, może zastąpić natywne menedżery okien w tych środowiskach.
  • IceWM ma użyteczny pasek zadań, podobny w działaniu do tego z systemu Windows. Jest tam przycisk wyświetlający menu, skróty do programów, lista otwartych okien, małe aplety wyświetlające obciążenie procesora, sieci, liczbę wiadomości w skrzynce e-mail, zasobnik (tray) i zegarek. Wbudowany jest też emulator terminala, uruchamiany skrótem (przycisk Win + Spacja).
  • Duża ilość różnych skórek w tym tych imitujących popularne środowiska graficzne(Windows, MacOS X itp.).

Wady:

  • Brak oficjalnego graficznego narzędzia do konfiguracji
  • Małe tempo rozwoju

Instalacja

Odpowiednie pakiety znajdują się w repozytoriach każdej popularnej dystrybucji Linuksa, dostępny też jest w portach systemów z rodziny BSD. Istnieje także wersja dla systemu Solaris. Oczywiście możemy przeprowadzić instalację ze źródeł, zwłaszcza jeżeli chcemy użyć najnowszej wersji IceWM lub dostosować program do naszych wymagań.

Konfiguracja

IceWM jest środowiskiem dość konfigurowalnym, ale nie tak jak FVWM. Można go dostosować do swoich potrzeb zarówno poprzez edycję plików jak i z użyciem zewnętrznych graficznych konfiguratorów.

Graficzne konfiguratory

Niestety, graficzne konfiguratory nie są pozbawione wad. Nie można za ich pomocą skonfigurować wszystkich opcji, więc “dłubanie” w plikach konfiguracyjnych jest i tak konieczne.

Pliki konfiguracyjne

Wszystkie pliki konfiguracyjne znajdują się w katalogu domowym użytkownika, w ukrytym podkatalogu .icewm.

  • menu konfiguracja menu
  • toolbar konfiguracja przycisków szybkiego uruchamiania programów na pasku zadań
  • keys konfiguracja skrótów
  • winoptions konfiguracja zachowania okien
  • startup konfiguracja programów uruchamianych przy starcie IceWM
  • preferences konfiguracja głównych opcji programu

Więcej informacji:

Tematy (skórki):

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License