Jak Linux pomógł pięciu biednym rządom

Jak Linux pomógł pięciu biednym rządom

14 Październik 2008

Autor: Rami Taibah

Jest to post będący wkładem autora do tematu <2008 Blog Action Day> - "Ubóstwo"

Wyobraź sobie że jesteś ministrem edukacji biednego kraju, mając ograniczony budżet masz udoskonalić system szkolnictwa. Wiesz jak ważne są komputery w nauczaniu, ponadto zdajesz sobie sprawę że nie dostarczenie odpowiedniej infrastruktury informatycznej dla młodzieży, będzie niosło ze sobą poważne konsekwencje dla twojego kraju na całe generacje. Nie mając świadomości o istnieniu ruchu Open Source, co mogłoby się wydarzyć? Najprawdopodobniej skończyłbyś wydając tysiące na oprogramowanie do szkolnych komputerów, a limity w wydatkach pozwoliły by na dostarczenie jedynie części, tak potrzebnych, komputerów. W ten sposób musisz stawić czoła dwóm opcjom: tylko część szkół ma komputery, lub 10 dzieci tłoczy się przed jednym komputerem.

Hiszpania

Na szczęście władze lokalne prowincji Extremadura w Hiszpanii są bardziej biegłe w technice niż ty. <Extremadura> ma duży problem: gęstość zaludnienia jest bardzo mała, 1 milion ludzi zamieszkuje powierzchnię 40.000 km2, większość zamieszkuje małe wioski porozrzucane w regionie. W rzeczywistości <Extremadura> ma jedynie trzy "duże" miasta: <Merida>, <Badajoz> i <Caceres>. Struktura demograficzna ma silny wpływ na rozwój lokalnych sektorów telekomunikacji i IT. Dla prywatnych firm <Extremadura> nie jest lukratywnym rynkiem, wymaga dużych inwestycji na początek gdyż region jest ogromny (większy niż Belgia), a z powodu niskego zaludnienia zyskowność jest niska lub niemal żadna.

Jednocześnie <Extremadura> jest jednym z najbiedniejszym regionów <Unii Europejskiej>, i koszt oprogramowania własnościowego, potrzebnego aby utrzymać sieć, był zbyt duży do udźwignięcia. Tak więc władze zadecydowały o użyciu *free software*; na początku, z powodu niskiego kosztu, ale później zorientowano się że *free software* jest potężnym narzędziem mogacym dostarczyć "technologiczną niezależność" i ustrzec się od rozwiązań światowych gigantów i monopoli.

<materiał wideo>

Aby uzyskać więcej informacji nt. tej zakończonej wielkim sukcesem historii, przeczytaj <mój wywiad z Danielem Campos> - kierownikiem projektu.

Rosja

Rosja planuje we WSZYSTKICH szkołach przejść na Linuksa! Według Aleksieja Smirnowa, dyrektora generalnego firmy ALTLinux, większość szkół używa pirackiego oprogramowania, ale rosyjskie prawo po dołączeniu przez Rosję do WTO (World Trade Organisation - Światowa Organizacja Handlu), stanie się ostrzejsze; a koszt zakupu tego oprogramowania? Właściwie nie ma się nad czym zastanawiać! Wystarczy, że obejrzysz ten news z Russia Today, wyemitowany w marcu [2008 r.].

<materiał wideo>

Indie

Najbardziej piśmienny stan w Indiach, Kerala, przeniósł 12.500 szkół na Linuksa. Stanowy minister oświaty - M. A. Baby, <był cytowany>, mówiąc: "Wizyta, w ostatnim tygodniu, guru Wolnego Oprogramowania - Richarda Stallmana, dała także impuls szkołom aby porzucić oprogramowanie własnościowe; Stallman zainspirował przejście stanu Kerala na wolne oprogramowanie, za świetnym przykładem hiszpańskiej prowincji, która zrobiła to samo." Zobacz dzieciaki, Linuksa i FOSS w akcji!

<materiał wideo>

Brazylia

Brazylia kocha Linuksa! Wszyscy o tym wiemy, a oto kilka znamiennych przykładów:

* Ministerstwo Edukacji kupiło <3000 komputerów z Debian Linux>, i przekazało je szkołom wiejskim. Ten zakup należy dodać do kupionych wcześniej <90.000 komputerów>, także z Debian Linux, zainstalowanych w 9000 szkół; średnio 10 komputerów w każdej szkole. (2007)
* *Ministry of Cities*/min. ds.miast <w całości pracuje na Linuksie>, produktów Microsoftu nie widać w zasięgu wzroku.
* Rząd zapoczątkował program <"PC Conectado">, *PC`s are low cost*/komputery są tanie i mają zainstalowane Fenix Linux. Aczkolwiek duży odsetek tych komputerów pracuje pod piracką wersją Windowsa.
* Ze środowiskiem KDE <zapoznało się 52 miliony uczniów/studentów>!

<materiał wideo>

Filipiny

Rząd Filipin odkrył że Linux jest bardziej poręczny niż mocno subsydiowany pakiet Microsoftu! Advance Solutions Inc. (ASI) wygrało przetarg na dostarczenie do 1000 szkół zestawów złożonych z 10 komputerów i jednego serwera. Ricardo Gonzales, konsultant ds. Open Source zatrudniony w ASI, mowi:

" Chcieliśmy użyć Fedora 5 i przeszło to [projekt] do biura prezydenta [Filipin] a oni [Rząd] przeciągali projekt mówiąc: "Dlaczego oni oferują coś za darmo, i jak będą to utrzymywać i tego uczyć?" Projekt przedłużył sie o cztery do pięciu miesięcy, do momentu, gdy Microsoft obniżył cenę oferując Windows XP za 20 USD/kopia i dorzucając [MS]Office za 30 USD, ale my wciąż byliśmy tańsi. Microsoft dostarczał też darmowe szkolenie dla nauczycieli gimnazjalnych. *high school*"

Rząd tak bardzo pokochał projekt, że zamówił kolejne 3000 komputerów, wyposażając dodatkowo 300 szkół, powiększając całe zamówienie do 13.000 sztuk. Ponadto, 10.000 kolejnych komputerów z Ubuntu będzie zainstalowanych w 2008 roku! Tutaj znajduje się cały reportaż z <computerworld>.

Tłumaczenie z j. angielskiego: Marek M. Żemajduk / markus77


Komentarze, uwagi od tłumacza:


Merida, Caceres - pisownia jest nieco inna, naleźy zastosować znaki diakrystyczne, niedostępne w polskim układzie klawiatury

free software ~ open software, przynajmniej tak wynika z kontekstu

w artykule znajdują się odnośniki do innych stron, plikow wideo - jak je dodac do tekstu?

M. A. Baby - nie mogłem znaleźć pełnego imienia i nazwiska

<wyraz> oznaczają odnośniki do innych stron i/lub plików.

[komentarze od tłumacza]

*zwroty/wyrazy trudne do przetłumaczenia*

high school - sys. edukacji jest podobny do brytyjskiego. I RACZEJ powinno być licea niz gimnazja.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License