Fedora

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

CECHA OPIS
GŁÓWNE CECHY DYSTRYBUCJI Fedora to dystrybucja ogólnego użytku. Nadaje się zarówno na specjalizowany serwer jak i na desktop do domu lub firmy. We wszystkich przypadkach będzie wymagała jednak doszlifowania ustawień domyślnych według własnych preferencji i wymagań. Pewne utrudnienie, w przypadku instalacji na serwerach może stanowić krótki cykl wydań (co 6 miesięcy)
Wspierane architektury i386, ppc, x86_64, sparc (przez projekt Aurora Project), alpha (przez projekt AlphaCore)
Minimalne wymagania sprzętowe Tryb tekstowy: 200 MHz Pentium-class, 128 MB RAM.
Tryb graficzny: 400 MHz Pentium-class, 192 MB RAM.
Wolne oprogramowanie? Całkowicie wolny.
INSTALACJA
Instalacja - ogółem (8) Bardzo dopracowany instalator systemu, jeden z najlepszych - Anaconda. Posiada wszystkie funkcje, jakimi powinny się charakteryzować nowoczesne instalatory.
Wybór pakietów (9) Możliwość wyboru pakietów spośród dostępnych w dystrybucji. Zależności są rozwiązywane automatycznie, więc nie ma możliwości zainstalowania niedziałającego zestawu aplikacji. W czasie instalacji można wskazać zewnętrzne repozytorium i za jego pomocą zainstalować dodatkowe pakiety.
Wybór rodzaju instalacji - predefiniowane pakiety (desktop/serwer) (9) Bardzo dobrze rozwiązane grupowanie pakietów. Pakiety są podzielone na kilka grup, w każdej z nich część pakietów jest domyślnie wybrana. Standardowo instaluje się system biurkowy z GNOME.
Wybór rodzaju instalacji ekspert/początkujący (7) Nie ma możliwości instalacji w trybie eksperta. Większość ekranów (np. partycjonowanie) zawiera jednak opcję "ustawienia zaawansowane", umożliwiając również niestandardową konfigurację.
Graficzny instalator (9) Instalacja w trybie graficznym (dopracowany instalator Anaconda) lub tekstowym — do wyboru.
Szybkość instalatora (6) Średnia szybkość instalacji. Standardowy system instaluje się , w zależności od maszyny około 30-40 min.
KONFIGURACJA
Graficzne zarządzanie systemem (7) Sporo graficznych konfiguratorów (głównie w wersji dla GNOME) — większość operacji można dokonać bez konieczności uruchamiania konsoli.
Tekstowe zarządzanie systemem (5) Spora liczba graficznych narzędzi posiada swoje tekstowe odpowiedniki, jednak często są one mniej rozbudowane. Specyficzne dla Fedory (i RHEL) programy konfiguracyjne - system-config-*.
PAKIETY
Liczba pakietów (7) Dystrybucja oferuje dużą liczbę pakietów (więcej niż openSUSE, ale mniej niż Mandrake czy Debian). W sieci istnieje jednak wiele alternatywnych źródeł, z których można ściągnąć pakiety RPM dla Fedory. Dobór odpowiednich repozytoriów znacznie powiększa dostępną liczbę pakietów. Popularne repozytorium dla Fedory to RPM Fusion. Repozytoria (yum) dla Fedory udostępniły też firmy takie jak Dell, Google czy Adobe.
Zarządzanie pakietami, automatyczne rozwiązywanie zależności (6) Z nadejściem yuma i apt-rpm dla Red Hata tzw. "piekło zależności" trochę wystygło. Ciągle jednak nie jest idealnie i pojawiają się problemy, szczególnie z mniej popularnymi pakietami.
Graficzne narzędzie do instalacji oprogramowania (7) Fedora Core 5 dostarcza specjalne narzędzie do graficznej instalacji oprogramowania bazujące na yum: Pirut, a także Pup — do aktualizacji systemu. Fedora Core 6 zawierać będzie również pakiet Puplet - narzędzie powiadamiające o dostępnych aktualizacjach (podobne do update-notifier znanego z Ubuntu).. Dostępne jest też kilka alternatywnych nakładek na menedżera yum, m.in. Yum Extender (yumex) i GNOME-yum. Dla użytkowników APT-a istnieje oczywiście Synaptic.
WYDAJNOŚĆ
Szybkość startu systemu (5) Średni czas uruchamiania systemu. Skrypty startowe napisane poprawnie.
Responsywność systemu (5) Akceptowalna szybkość systemu. Brak jednak specjalnej optymalizacji pod kątem responsywności czy szybkości (dla serwera czy desktopu).
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularność (7) Bardzo popularna dystrybucja, od wielu miesięcy w pierwszej trójce w rankingu serwisu DistroWatch.
Nacisk na bezpieczeństwo (8) Od niedawna Fedora jeszcze bardziej nastawiła się na bezpieczeństwo, czego rezultatem jest domyślna konfiguracja zapory sieciowej oraz obsługa rozszerzenia SELinux, które zwiększa poziom bezpieczeństwa. W dystrybucji znajdziemy również wiele innych dodatków, wpływających pozytywnie na bezpieczeństwo systemu, jak choćby Exec-Shield, Compile Time Buffer Checks, ELF, Data Hardening czy Restricted Kernel Memory access.
Dojrzałość i stabilność systemu (6) Fedora jest projektem sponsorowanym przez Red Hat i jako taka zawiera wiele nowatorskich rozwiązań, które po testach w Fedorze są umieszczane w RHEL (komercyjna dystrybucja Red Hat) Takie nowości najczęściej jednak nie są domyślnie włączane/instalowane w systemie. O dojrzałości dystrybucji świadczy jej pochodzenie (Red Hat Linux) oraz wsparcie ze strony największej firmy w branży. O stabilności może świadczyć fakt, że jest ona powszechnie używana na serwerach Wikipedii
LOKALIZACJA
Instalator po polsku (8) Instalator Fedory jest całkowicie spolszczony, może porozumiewać się w wielu językach.
Domyślnie zainstalowany system jest spolonizowany (7) System po instalacji porozumiewa się z nami w języku, który wybraliśmy podczas instalacji. Niektóre gnomowe narzędzia nie są jednak przetłumaczone.
Możliwość ręcznej polonizacji systemu (8) Dodatkowe informacje dotyczące lokalizacji są łatwo dostępne (dokumentacja, FAQ).
APLIKACJE/SIECI
Wsparcie dla zastrzeżonych formatów (4) Fedora jest dystrybucją "społeczną" i wolnościową. Nie ma więc mowy o niewolnych kodekach i programach w domyślnej instalacji. Informacja na Fedora Wiki: Forbidden Items wyjaśnia powody, dla których Fedora nie zawiera niewolnego oprogramowania i opisuje zastępcze rozwiązania. Dla użytkowników niezainteresowanych wolnościowymi ideałami, są dostępne repozytoria zawierające wszystkie popularne niewolne aplikacje i kodeki. Nie jest one jednak oficjalną częścią projektu Fedora.
Współpraca z Neostradą (Sagem) (4) Brak pakietu dla eagle-usb. Konieczne jest zainstalowanie źródeł jądra i ręczna kompilacja.
Współpraca z Neostradą (Alcatel) (4) Podobnie jak w przypadku Sagema, instalacja jest całkowicie ręczna.
Alternatywnie można również pobrać automagiczny skrypt speedtouchconf (testowany z FC2 i FC3) ze strony http://speedtouchconf.sf.net/, z płyty instalacyjnej Neostrady (lub z podanego przy opisie Mandrivy adresu) wyłuskać plik mgmt.o i w takim przypadku instalacja tego modemu sprowadza się do podania danych loginu i hasła oraz 20 sekundach oczekiwania na migające diody.
Współpraca z ISDN (5) Odpowiednie aplikacje znajdują się na płytkach instalacyjnych. Podłączenie do ISDN jest możliwe przy standardowej instalacji systemu.
Sieć bezprzewodowa (7) Dobre wsparcie dla WiFi. Automatyczna obsługa natywnych sterowników. Możliwość instalacji pakietu ndiswrapper w celu uruchomienia sterowników windowsowych.
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License