Debian

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

CECHA OPIS
GŁÓWNE CECHY DYSTRYBUCJI Debian/GNU Linux to uniwersalna, stabilna i dojrzała dystrybucja. Odznacza się dużą liczbą pakietów oraz znakomitym narzędziem do ich instalacji — APT-em. Debian to dobry wybór zarówno na serwer (gałąź stabilna — stable) jak i na desktop (gałąź testing). Po instalacji instnieje także możliwość aktualizacji dystrybucji do wersji unstable, w której to znajdują się świeższe pakiety (z tej wersji Debiana tworzone jest Ubuntu) lub do wersji experimental, zawierającej pakiety niestabilne!
Wspierane architektury sparc, alpha, powerpc, i386, ia64, hppa, mips, mipsel, arm, s390, amd64, multiarch
Minimalne wymagania sprzętowe x86, 16 MB RAM w górę, w zależności od zastosowanego menadżera okien
Wolne oprogramowanie? Całkowicie wolny. Wolne oprogramowanie znajduje się w repozytorium main, programy, które do działania wymagają zastrzeżonych komponentów w contrib, a niewolne oprogramowanie w non-free.
INSTALACJA
Instalacja - ogółem (8) Do wyboru tradycyjny instalator tekstowy znany z Debiana 3.1 (Sarge) oraz nowy instalator graficzny, dostępny po wpisaniu w instalatorze opcji installgui (tryb standardowy) lub expertgui (tryb eksperta). Możliwość instalacji standardowej oraz netinstall, polegającej na instalacji wybranych pakietów pobieranych z Internetu, a nie rozpakowywanych z płyty. Zaletą drugiej metody jest to, iż pobierany obraz płyty ISO zajmuje około 150MB, a nie pełną płytę CD/DVD.
Wybór pakietów (5) W instalatorze Etcha dostarczone jest narzędzie Aptitude, dzięki któremu możemy ręcznie wybrać interesujące nas pakiety już podczas instalacji. Pakiety są w rozsądny sposób pogrupowane, dostarczony jest również opis każdego z nich. Ekran wyboru pakietów nie jest może tak intuicyjny jak w przypadku Fedory, openSUSE czy Mandrivy, ale jest używalny.
Wybór rodzaju instalacji - predefiniowane pakiety (desktop/serwer) (7) Predefiniowane grupy oprogramowania: środowisko graficzne, serwer www, serwer druku, serwer DNS, serwer plików, serwer pocztowy, laptop. Można zaznaczyć dowolną liczbę grup.
Wybór rodzaju instalacji ekspert/początkujący (9) Standardowa instalacja Debiana przebiega w trybie tekstowym. Podanie instalatorowi opcji installgui uruchamia instalator graficzny. Użytkownicy zaawansowani mogą skorzystać z tekstowego lub graficznego trybu eksperta wpisując odpowiednio expert lub expertgui.
Graficzny instalator (7) Od wersji 4.0 (Debian Etch) dostępny jest łatwy w obsłudze i funkcjonalny instalator graficzny (oparty na bibliotece GTK+).
Szybkość instalatora (4) Instalacja trwa dość długo (standardowa instalacja często ponad 40 minut) — głównie dlatego, że wszystkie pakiety przechodzą autokonfigurację. W przypadku wybrania instalacji jedynie systemu bazowego, instalacja trwa około 15 min., ale dodatkowe pakiety trzeba doinstalować ręcznie.
KONFIGURACJA
Graficzne zarządzanie systemem (0) Brak. Można oczywiście wspomagać się konfiguratorami środowisk typu KDE, GNOME, XFCE.
Tekstowe zarządzanie systemem (8) Bardzo dobre narzędzie do konfiguracji pakietów: debconf. Dzięki niemu konfiguracja wszystkich pakietów przebiega w podobny sposób. W każdej chwili możemy też zmienić konfigurację dowolnego pakietu poleceniem dpkg-reconfigure nazwa_pakietu.
PAKIETY
Liczba pakietów (9) Aż 18733 gotowych do instalacji binarnych pakietów (Debian Etch). Po dodaniu kilku popularnych źródeł, liczba ta rośnie do około 23 tysięcy. Debian jest absolutnym liderem pod tym względem. Równie bogate oprogramowanie jest dostępne tylko w portach FreeBSD (>17000 portów). Można też używać pakietów z backportów.
Zarządzanie pakietami, automatyczne rozwiązywanie zależności (9) APT — narzędzie Debiana do zarządzania pakietami to lider pod tym względem ze wszystkich dystrybucji GNU/Linuksa. Instalacja oprogramowania jest zazwyczaj bezbolesna i zdecydowanie przyjemniejsza niż w większości systemów opartych na pakietach RPM.
Graficzne narzędzie do instalacji oprogramowania (8) Synaptic — graficzny program do zarządzania pakietami o możliwościach APT-a. Dla KDE istnieją dwa odpowiedniki: Kynaptic oraz Adept.
WYDAJNOŚĆ
Szybkość startu systemu (5) Średnia szybkość uruchamiania systemu. Plusem jest to, że skrypty startowe napisane są bezbłędnie i nie występują (jak np. w Yoperze) problemy z usługami uruchamianymi automatycznie. Użycie narzędzia update-rc.d, w celu usunięcia zbędnych serwisów, może znacznie skrócić czas startu systemu.
Responsywność systemu (5) Szybkość i responsywność systemu jest na średnim poziomie. Brak optymalizacji programów, można jednak użyć narzędzia apt-build do kompilacji z własnymi optymalizacjami.
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularność (8) Debian wraz z jego licznymi pochodnymi (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Ebuntu, Edubuntu, MEPIS, Xandros, Linspire, Freespire, Knoppix, Kanotix, DSL, cdlinux, …) to zdecydowanie najbardziej popularna dystrybucja Linuksa. W rankingu serwisu DistroWatch Debian znajduje się na szóstym miejscu.
Nacisk na bezpieczeństwo (8) Nastawienie na bezpieczeństwo to jedna z głównych cech Debiana. Jeśli często wykonujemy upgrade systemu, nie powinniśmy specjalnie bać się o bezpieczeństwo. Wszystkie istotne dla bezpieczeństwa pakiety są na bieżąco łatane, a łatki ściągają się automatycznie, po wydaniu komend: apt-get update i apt-get dist-upgrade (w tym również łatki jądra systemu). W wersji 4.0 (Etch) został wprowadzony SecureApt, który ma zaimplementowane algorytmy kryptograficzne do przeprowadzania weryfikacji integralności pakietów.
Dojrzałość i stabilność systemu (8) Debian to jedna z najbardziej dojrzałych i najstarszych dystrybucji Linuksa. Rozwiązania są sprawdzone a grupa deweloperów największa ze wszystkich odmian systemów spod znaku GNU. Jeśli potrzebujemy sprawdzonego i przetestowanego systemu, Debian (linia stable) jest znakomitym wyborem.
LOKALIZACJA
Instalator po polsku (8) Instalator Debiana jest w pełni spolszczony.
Domyślnie zainstalowany system jest spolonizowany (6) System po zainstalowaniu mówi w większości po polsku (przy wybraniu właściwych opcji podczas instalacji). Mogą wystąpić drobne problemy w polonizacji konsoli. W takim przypadku należy przekonfigurować pakiety: fonty i consol-common oraz zainstalować manpages-pl dla polskich manuali. W Debianie Etch domyślnie używany jest UTF-8.
Możliwość ręcznej polonizacji systemu (5) W przypadku, gdy coś nie działa tak jak chcieliśmy, powinniśmy zapoznać się z narzędziem dpkg-reconfigure, które w prosty sposób pozwoli nam przekonfigurować pakiety i zmienić aktualne ustawienia. Modyfikacja plików konfiguracyjnych nie powinna być konieczna w celu osiągnięcia pełnej lokalizacji. Poradniki dotyczące polonizacji: Opisy FAQ HowTo - Polonizacja Debiana Etch/Sid i Forum MozillaPL.
APLIKACJE/SIECI
Wsparcie dla zastrzeżonych formatów (3) Debian jest dystrybucją zawierającą jedynie wolne oprogramowanie. Nie ma możliwości, żeby niewolne pakiety znalazły się w oficjalnych repozytoriach. Aby uzyskać wsparcie zastrzeżonych kodeków czy aplikacji o zamkniętym kodzie źródłowym, niezbędne jest skorzystanie z zewnętrznych repozytoriów, takich jak the Rarewares. Instalacja Javy jest prosta dzięki pakietom: sun-java6-bin, sun-java6-demo, sun-java6-doc, sun-java6-fonts, sun-java6-jdk, sun-java6-jre, sun-java6-plugin, sun-java6-source.
Współpraca z Neostradą (Sagem) (8) Eagle-USB jest dostępne jako jeden z pakietów Debiana. Wystarczy zainstalować ten program, a poprowadzi on za rękę i pozwoli bezproblemowo zainstalować Neostradę z modemem Sagem pod Debianem. W przypadku gdyby coś poszło nie tak, można zerknąć na artykuły: Debian Users Gang — Instalacja i konfiguracja neo na Sagem 800 — kompilacja i instalacja w Debianie oraz Debian Sarge — eagle 2.3.3.
Współpraca z Neostradą (Alcatel) (5) Instalacja nie jest w pełni automatyczna. Pakiet speedtouch instaluje oprogramowanie ładujące firmware. Sam sterownik należy załadować ręcznie. To samo dotyczy edycji plików konfiguracyjnych. Można spróbować sposobu opisanego na DUG: Debian Users Gang — Instalacja i konfiguracja neo przy modemie Speedtouch.
Współpraca z ISDN (3) Brak obsługi ISDN w standardowym jądrze, pakiety dostępne są w repozytoriach Debiana.
Sieć bezprzewodowa (4) Ndiswrapper (program do obsługi windowsowych sterowników do kart wireless) jest dostępny w dystrybucji (pakiet ndiswrapper-source), ale trzeba go skompilować. Pomocny się też pakiet ndiswrapper-tools, który zawiera narzędzia do łatwiejszej konfiguracji modemu.
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License