Cykl życia artykułu

Opisujemy w tym miejscu cykl życia artykułu lub tłumaczenia, od powstania idei stworzenia artykułu, przez napisanie go, korektę aż do publikacji. Każdy współpracownik wortalu jakilinux.org powinien stosować się dokładnie do zaprezentowanego tu algorytmu postępowania, dzięki czemu publikacja artykułów w wortalu będzie przebiegać szybko łatwo i przyjemnie.

Podstawowe narzędzia, jakimi posługujemy się podczas tworzenia treści dla jakilinux.org to wiki wortalu (na którym jesteś), system zarządzania zadaniami Jira oraz system kontroli wersji Subversion.

Wiki

Wiki wykorzystujemy jako główna narzędzie pracy grupowej, zarówno podczas tłumaczeń jak i podczas tworzenia nowych artykułów. Dzięki wiki łatwo przeprowadzić korektą artykułu, każdy też może dołożyć swoje 3 grosze do powstającego tekstu.

Jak założyć konto?

Jako że nasze wiki stoi na farmie Wikidot.com, konto zakładamy wspólne dla farmy. Założenie konta nie jest nawet konieczne — pozwalamy na anonimowe edycje. Jednak, w celu łatwiejszej identyfikacji zmian i ogólnie sympatyczniejszej współpracy bardzo zachęcamy do rejestracji. Niestety konto na wiki z wiadomych powodów nie jest zintegrowane z resztą serwisu (blog/forum/wortal).

Jira

Jira to system zarządzania zadaniami (ang. issue tracking system), oparty na interfejsie WWW. Jego głównym przeznaczeniem jest śledzenie błędów w programach komputerowych. Możliwe jest również używanie Jiry do zarządzania wortalami, portalami i innymi projektami informatycznymi. Obecnie wykorzystujemy Jirę do zarządzania m.in. jakilinux.org, polishlinux.org, linuxnews.pl i osnews.pl. Dostęp do wymienionych projektów w Jirze oraz formularz logowania są dostępne na stronie głównej Jiry.

Jak założyć konto?

Skontaktuj się poprzez email z jednym z administratorów Jiry. Zakładaniem kont zajmuje się najczęściej gro.xunilikaj|leiz_t#leiz_t i do niego należy pisać w pierwszej kolejności. Pozostali administratorzy również mogą zakładać konta, ale z reguły zajmują się innymi aspektami wortalu i na ich odpowiedź możesz czekać nieco dłużej.

Subversion

Subversion (SVN) to system kontroli wersji, który wykorzystujemy alternatywnie do wiki do pracy nad artykułami. Jeśli wolisz pracować lokalnie i od razu udostępnić ukończoną wersję artykułu to po prostu dodajesz go do SVN. Korektor następnie pobiera aktualna wersję i dokonuje odpowiednich zmian.

Jak założyć konto?

Konto w SVN zakłada michuk i do niego należy się zgłosić, jeśli chcecie korzystać z tego systemu.

Jak korzystać z SVN?

Szczegółowe instrukcje odnośnie korzystania z SVN podczas edycji artykułów dla jakilinux.org znajdziecie na stronie: Krótka instrukcja obsługi SVN

Wordpress

Wordpress to system typu CMS na którym postawiony jest wortal jakilinux.org. Jeśli masz konto na wortalu (bądź forum czy blogu, gdyż jest to to samo konto), masz również dostęp do funkcji Wordpressa. Tu ostatecznie publikujemy artykuły oraz umożliwiamy podgląd artykułu przed publikacją. Korzystanie przez tłumaczy/autorów jest opcjonalne. Jest to dobra metoda na obejrzenie tekstu w formie w jakiej będzie on opublikowany.

Jak założyć konto?

Konto zakładamy rejestrując się na wortalu pod adresem [http://jakilinux.org/wp-register.php]

Jak dodać artykuł do Wordpressa?

Wchodzimy na stronę http://jakilinux.org/wp-admin, logujemy się używając swojego hasła z wortalu, a następnie wybieramy "Publikuj" i "Dodaj wpis". Po zapisaniu, możemy obejrzeć podgląd artykułu wybierając link "Preview »"

Algorytm postępowania w skrócie

  • Propozycja artykułu/tłumaczenia (WIKI)
  • Zgłoszenie chęci zajęcia się artykułem (WIKI+JIRA)
  • Pierwsza wersja artykułu (JIRA+SVN)
  • Korekta (JIRA+SVN)
  • Publikacja (JIRA+WIKI+WORDPRESS+SVN)
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License