Aurox

Znajdujesz się na stronie Wiki, na której możesz edytować informację publikowaną w serwisie jakilinux.org. Wszystkie zmiany, których dokonasz zostaną automatycznie skopiowane do odpowiedniego artykułu wortalu, po zaakceptowaniu przez moderatora.

Uwaga: nie należy tłumaczyć/modyfikować nazw kolumn! Skrypt migrujący używa ich do przypisania pól w bazie danych!!!

CECHA OPIS
GŁÓWNE CECHY DYSTRYBUCJI Aurox to polska dystrybucja Linuksa, bazująca na Red Hacie i Fedorze. Aurox to dystrybucja z założenia komercyjna, dostępna jest jednak za darmo, do pobrania ze strony projektu. Aurox w ciągu ostatnich lat stał się jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wspierane architektury i386
Minimalne wymagania sprzętowe Tryb tekstowy: 200 MHz Pentium-class, 64 MB RAM, 620 MB HDD.
Tryb graficzny: 400 MHz Pentium-class, 192 MB RAM, 620 MB HDD.
Wolne oprogramowanie? Zawiera własnościowe oprogramowanie.
INSTALACJA
Instalacja - ogółem (8) Bardzo dopracowany i spolszczony instalator systemu, jeden z najlepszych na rynku. Posiada wszystkie funkcje jakimi powinny się charakteryzować nowoczesne instalatory. Jedyny minus to szybkość instalacji — mogłaby być trochę większa.
Wybór pakietów (9) Możliwość wyboru pakietów spośród dostępnych w dystrybucji. Zależności są rozwiązywane automatycznie, więc nie ma możliwości zainstalowania niedziałającego systemu.
Wybór rodzaju instalacji - predefiniowane pakiety (desktop/serwer) (9) Bardzo dobrze rozwiązane grupowanie pakietów. Pakiety podzielone są na kilka grup, w każdej z nich część pakietów jest domyślnie wybrana. Standardowo instaluje się system biurkowy z KDE.
Wybór rodzaju instalacji ekspert/początkujący (5) Nie ma możliwość instalacji w trybie eksperta. Niektóre ekrany (np. partycjonowanie) zawierają opcję "zaawansowane" umożliwiając niestandardową konfigurację.
Graficzny instalator (9) Instalacja w trybie graficznym (dopracowany instalator — anaconda) lub tekstowym — do wyboru.
Szybkość instalatora (5) Średnia szybkość instalacji. Standardowy system instaluje się trochę wolniej niż openSUSE.
KONFIGURACJA
Graficzne zarządzanie systemem (7) Sporo graficznych konfiguratorów — większość operacji można dokonać bez konieczności uruchamiania konsoli.
Tekstowe zarządzanie systemem (5) Konsolowe narzędzia konfiguracyjne nieco mniej rozbudowane. Można np. skonfigurować kartę sieciową poprzez netcard-config.
PAKIETY
Liczba pakietów (6) Dystrybucja oferuje dużą ilość pakietów (więcej niż openSUSE, ale mniej niż Mandriva czy Debian). W sieci jest jednak w sieci wiele alternatywnych źródeł z których można ściągnąć pakiety RPM dla Auroksa i Fedory, np. serwisy freshrpms, rpmbone, etc.
Zarządzanie pakietami, automatyczne rozwiązywanie zależności (6) Z nadejściem yuma i apt-rpm dla Fedory (i tym samym Auroksa) tzw. "piekło zależności" trochę wystygło. Ciągle jednak nie jest idealnie i pojawiają się problemy, szczególnie z mniej popularnymi pakietami.
Graficzne narzędzie do instalacji oprogramowania (7) Dostępne jest kilka nakładek na popularne konsolowe narzędzia, m.in.: Synaptic — frontend dla apta czy nakładka na up2date — tradycyjne redhatowe narzędzie do zarządzania pakietami.
WYDAJNOŚĆ
Szybkość startu systemu (5) Średni czas uruchamiania systemu. Skrypty startowe napisane poprawnie.
Responsywność systemu (5) Akceptowalna szybkość systemu. Brak jednak specjalnej optymalizacji pod kątem responsywności czy szybkości (dla serwera czy desktopu).
STABILNOŚĆ/BEZPIECZEŃSTWO
Popularność (6) Popularna w Polsce dystrybucja, na świecie trochę mniej. Ostatnie doniesienia o sprzedaży w Stanach oraz instalacji typu OEM na laptopach Maxdata w Niemczech mogą to zmienić.
Nacisk na bezpieczeństwo (4) Bezpieczeństwo nie należy do priorytetów deweloperów systemu Aurox — to raczej system na desktop. Dostępny jest jednak, podobnie jak w Fedorze, prosty firewall, a także mnóstwo narzędzi przeznaczonych dla Fedory.
Dojrzałość i stabilność systemu (4) Aurox nie jest uważany na najstabilniejszą dystrybucję Linuksa. Wydania są dość częste i niepozbawione błędów.
LOKALIZACJA
Instalator po polsku (9) Instalator Auroksa jest całkowicie spolszczony, obsługuje też wiele innych języków.
Domyślnie zainstalowany system jest spolonizowany (9) System po instalacji porozumiewa się z nami w wybranym podczas instalacji języku. Zdecydowana większość aplikacji jest spolszczona.
Możliwość ręcznej polonizacji systemu (5) Dokumentacja i FAQ w sprawie radzenia sobie z problemami lokalizacji mogłaby być lepsza. Działa jednak większość tricków z Fedory.
APLIKACJE/SIECI
Wsparcie dla zastrzeżonych formatów (7) ?
Współpraca z Neostradą (Sagem) (9) Wersja Aurox 12.0 posiada własny, banalny w użyciu konfigurator modemu Sagem i Speedtouch. Więcej informacji na stronie Instrukcja instalacji modemu Sagem w Aurox 12.0.
Współpraca z Neostradą (Alcatel) (9) Wersja Aurox 12.0 posiada własny, banalny w użyciu konfigurator modemu Sagem i Speedtouch. Więcej informacji na stronie Instrukcja instalacji modemu Thompson w Aurox 12.0.
Współpraca z ISDN (5) Odpowiednie aplikacje znajdują się na płytkach instalacyjnych. Podłączenie do ISDN jest możliwe przy standardowej instalacji systemu.
Sieć bezprzewodowa (8) Dobre wsparcie dla WiFi. Automatyczne wsparcie dla natywnych sterowników. Możliwość instalacji pakietu ndiswrapper w celu uruchomienia sterowników windowsowych. Dodatkowo, Aurox od wersji 10.0 oficjalnie obsługujeBlueconnect Ery.
Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License