apt-cacher (Ubuntu)

Bardzo przydatnym rozwiązaniem dla mojej domowej sieci LAN, składającej sie głównie z komputerów z zainstalowanym systemem Ubuntu, jest mały program o nazwie apt-cacher. Dzięki temu narzędziu utrzymywanie systemów stało się nie tyle łatwiejsze, ale niewątpliwie znacznie szybsze. Sposób działania jest niezwykle prosty — na jednym komputerze, który nazwiemy serwerem, zainstalowałem apt-cacher, a pozostałe komputery w sieci przekierowałem by pobierały oprogramowanie, dodatki i aktualizacje z tego właśnie serwera zamiast któregoś z repozytoriów dostępnych na internecie. Dzięki apt-cacher odciążamy nie tylko serwery internetowe, ale również ograniczamy obciążenie naszego łącza internetowego.
dia.jpg
Rys.1. Schemat działania programu apt-cacher.

W sieciach z kilkoma komputerami nie ma to większego znaczenia, jednak kiedy mamy ich kilka i co więcej każda instalacja tego samego oprogramowania na kilku maszynach jednocześnie, może to zupełnie zablokować dostęp do Internetu pozostałym użytkownikom korzystającym z tego samego łącza. Najwyraźniej widać różnicę, gdy wykorzystamy apt-cacher do upgrade'u całego systemu. Przykładowa przesiadka z Ubuntu w wersji 6.05 na 7.04 wymaga pobrania ponad 1 GB pakietów. Instalacja na pierwszym komputerze będzie przebiegać w normalnym czasie, natomiast przy aktualizacji Ubuntu na pozostałych komputerach powinniśmy odczuć ogromną korzyść czasową.

Apt-cacher jest niezwykle prostym rozwiązaniem w porównaniu z podobnym systemem stosowanym w sieciach z systemami Microsoft Windows o nazwie WUS (dawniej SUS). WUS to akronim od słów Windows Update Server. Rozwiązanie Microsoftu jest bardzo rozbudowanym systemem, stosunkowo prostym w obsłudze, a zasada jego działania jest taka sama jak apt-cachera. Dodatkowo Microsoft WUS w kombinacji z Policy Manager i Active Directory jest nieporównywalnie solidnym i wysokowydajnym rozwiązaniem. Administracja odbywa się poprzez interfejs webowy gdzie możemy zaaplikować poszczególne uaktualnienia do poszczególnych komputerów czy grup komputerów. Możemy też sprawdzić co jest zainstalowane na danym komputerze lub ich grupie, zobaczyć statystyki działania i wiele więcej.

Apt-cacher jest ograniczony do gromadzenia i dystrybucji pakietów oprogramowania w sieciach. Niewątpliwie funkcjonalność opisywanego programu można powiększyć poprzez skrypty i różne segmentacje sieci, jednak w wersji domyślnej możemy gromadzić i dystrybuować pakiety Linuksowe i zobaczyć skromne statystyki działania naszego systemu.

++

Instalacja apt-cacher (Ubuntu)

Na serwerze zainstaluj program apt-cacher komendą:

sudo apt-get install apt-cacher

Do tego miejsca to bardzo proste. Teraz musimy zmodyfikować na wszystkich naszych systemach plik dzięki któremu każdy system ‘wie’ gdzie można znaleźć źródła oprogramowania. Mowa tu o liście repozytoriów. W Ubuntu jest to plik /etc/apt/sources.list
Domyślnie plik ten wygląda następująco (kilka pierwszych linijek):

# See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to
# newer versions of the distribution.
deb http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted
deb-src http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted## Major bug fix updates produced after the final release of the
## distribution.

deb http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted
deb-src http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted

W tym pliku należy dokonać pewnych zmian (zaznaczonych tłustym drukiem)

# See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to
# newer versions of the distribution.
deb http://**server:3142**/nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted
deb-src http://**server:3142**/nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted
## Major bug fix updates produced after the final release of the
## distribution.
deb http://**server:3142**/nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted
deb-src http://**server:3142**/nl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted

Gdzie "server" to nazwa lub adres IP naszego serwera na którym chcemy gromadzić i udostępniać paczki z programami. Numer po dwukropku (w tym przypadku 3142) to port IP, który chcemy wykorzystać do dystrybucji na naszej sieci. Oczywiście ten numer jak i wiele innych parametrów można zmienić w pliku konfiguracyjnym który znajduje się na serwerze na gdzie zainstalowaliśmy program apt-cacher.

Plik, o którym mowa, to /etc/apt-cacher/apt-cacher.conf. Tam możemy dostosować funkcjonowanie apt-cacher, miedzy innymi parametry takie jak adresy komputerów, które mogą korzystać z naszego serwera, miejsce na dysku gdzie będą przechowywane programy, połączenie poprzez serwer proxy, szerokość pasma jakie apt-cacher itp.

By wszystko zadziało, musimy uruchomić na serwerze usługę apt-cacher, w tym celu należy w pliku /etc/default/apt-cacher zmienić parametr autostart z 0 na 1. To spowoduje, że usługa wystartuje automatycznie podczas uruchamiania serwera.

AUTOSTART=1

A teraz uruchom usługę komendą

sudo /etc/init.d/apt-cacher restart

Jeżeli zmieniliśmy plik /etc/apt/sources.list na komputerach, które maja korzystać z naszego serwera, należy na każdym z nich lub na jednym z nich uruchomić proces “caching” czyli gromadzenia pakietów do dalszej re-dystrybucji za pomocą komendy:

sudo apt-get update

Teraz paczki z internetowego serwera powinny gromadzić sie na naszym serwerze. By sprawdzić jak sprawny jest ten system możemy użyć skryptu generującego skromne statystyki cachera. Uruchamiamy go za pomocą komendy

sudo /usr/share/apt-cacher/apt-cacher-report.pl

Standardowo skrypt ten uruchamia sie raz każdego dnia o północy, a statystyki można zobaczyć poprzez przeglądarkę internetową pod adresem:

http://nasz_server:3142/report

I to wszystko co dotyczy instalacji. Mam nadzieję, że apt-cacher doczeka sie GUI, za pomocą którego będzie łatwo organizować instalacje poprawek w wielkich sieciach.

Dodatkowe

Inne podobne programy to między innymi Zero Install, który może być też ciekawym rozszerzeniem apt-cachera oraz apt-proxy, który oferuje podobne możliwości co apt-cacher. Do wspomnianych programów apt-cron umożliwi nam ściąganie poprawek o określonych porach dnia na przykład w nocy a tym samym pomoże ograniczyć ruch na łączu internetowym za dnia.

Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License